SVAR
Besvart 24.11.2010 13:15:11
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei, og takk for spørsmål!
Ettersom jeg ikke kjenner hele denne saken, hvilke beskjeder skolen har gitt, hva slags innsamling dette er snakk om eller liknende, er det dessverre vanskelig å gi deg et sikkert fasitsvar.
I mange situasjoner som dette går det an å spørre skolen om å få ha vanlig undervisning i stedet. I så fall kan du kanskje få være i en annen klasse akkurat denne dagen, og følge undervisningen der. Har du spurt skolen din om en slik løsning kan være mulig?
Hvis du og skolen ikke kommer til noen enighet, kan du få fravær/anmerkning hvis du bare lar være med å møte opp denne dagen. Derfor er det viktig at du finner alternativer på forhånd.
Dersom du føler deg urettferdig behandlet eller dere ikke finner noen løsning i denne saken, ta gjerne en prat med Elevorganisasjonen. De har veldig god oversikt over elevers rettigheter og plikter. Derfor kan det være fint å legge fram hele saken din for dem, og så kan dere sammen finne fram til hvordan du bør gå videre med dette overfor skolen.
Lykke til!
Hilsen utdanningsrådgiveren, ung.no