Hopp til hovedinnholdet

Stryk på fagprøve, ny prøve?

Jente 20 år
 

Spørsmål

Hva skjer dersom eg stryker på fagprøven ? E det sånn at eg må ta de på nytt ? Hvis man skal flytte, kan man da ta fagprøve i nytt fylke ?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei, flott du tar kontakt.

Dersom du stryker på fagprøve kan du melde deg opp til ny prøve. Du har ikke rett til forlengelse av lærekontrakten, men dersom bedriften er villige til det, kan også denne forlenges slik at du har jobb og lønn mens du venter på ny prøve, jf forskrift til opplæringsloven § 3-62.

Du skal ta fagprøve i det fylket hvor lærekontrakten din tilhører. Det er en mulighet for at selve prøven kan avvikles i et annet fylke, men dette er opp til den fylkeskommunen som "eier" kontrakten din.

Jeg vil anbefale deg å ta kontakt med Fagopplæringen i din fylkeskommune for å få mer informasjon rundt dette.

 

Mvh

Brede Skogbakken

Elev- og lærlingombudet i Hedmark, i samarbeid med ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Utdanning
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om utdanning