SVAR
Besvart 27.10.2016 20:42:30
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Takk for at du skriver til oss. Så bra at du sier fra til din venninne at du ikke synes noe om at hun legger ut bilder av deg på nettet.
Hvis hun tror at hun kan gjøre hva hun vil med bildene hun har tatt deg, så tar hun feil. Følgende står i vedlagte artikkel:
"Når du har fotografert noe eller noen har du en del rettigheter til det bildet. Det betyr imidlertid ikke at du kan gjøre akkurat hva du vil med bildet. Regelen om privatlivets fred gjelder også for bilder du selv har tatt av andre. Hvis du har tatt bilde av det andre har rettigheter til så er det med og styrer hva du kan gjøre og ikke gjøre med bildene dine."
Jeg anbefaler deg å lese begge de vedlagte artiklene nøye og er sikker på at du får noen gode tips til hva du kan gjøre.
Lykke til!
Vennlig hilsen helsesøster
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Hvor går grensen for hvilke bilder man kan legge ut av andre? Er det nok at man har fotografert bildet selv? Her er noen gode råd.
Les mer
attach_file
Har lagt ut noen bilder på Facebook fra en skoletur vi var på. En av de i klassen vil at jeg skal slette bildene av henne, men jeg skjønner ikke hvorfor. Bildene er ikke noe farlige og viser ikke fest eller noe sånt. Hun sier bare at hun ikke synes hun så noe fin ut. Det er jo mine bilder. Kan hun kreve at jeg skal fjerne dem? Hva skjer om jeg ikke gjør det?
Les mer