SVAR
Besvart 11.01.2020 21:51:31
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei
Å få nye venner kan være skremmende, men det er definitivt givende. Tross alt, venner er en stor del av livet vårt. Det er de som følger oss gjennom livet og deler våre oppturer, nedturer, gleder og smerte.
Vi er opptatt av å gjøre et godt inntrykk, om den andre personen vil like oss, hvordan å holde samtalen i gang, og så videre. Jo mer vi tenker på det, jo skumlere virker det. Disse første tankene kan utvikle seg til psykisk frykt som kanskje ubevisst blokkerer oss fra å få nye venner. Å være sjenert ovenfor andre er faktisk et resultat av frykt. Du kjenner deg sikkert igjen siden du har vansker med å kommunisere og komme opp med nye temaer å prate om/diskutere når du er med nye folk.
Kanskje du har en forhåndsoppfatning av hva slags venner du ønsker? Kanskje noen som har forståelse, lytter, har samme hobby, liker de samme filmene, eller andre ting som du liker? Hva med å begynne på en fritidsaktivitet, det trenger ikke å være en idrett, men kanskje noe annet?
Med tanke på at du også allerede har funnet deg noen venner på skolen din, kan du jo forsøke å bli bedre kjent med deres venner. Da har dere mest sannsynlig noen felles interesser, og det vil være lettere å holde en samtale i gang. Jeg anbefaler deg å lese vedlagt artikkel som kan gi deg tips til å holde en samtale, og finne ut hva man kan snakke om.
Du kan også snakke med en helsesykepleier på helsestasjon for ungdom hvis du trenger noen å snakke med, og jeg tror du vil ha godt av det. Da kan du få flere gode råd, og mer spesifikke råd om hva som finnes der du bor :-)
Lykke til!
Hilsen ungdomsredaksjonen, ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Hva gjør du når du kommer til et helt nytt sted, uten venner, der alt er nytt? Venter du på at noen skal kontakte deg eller prøver du å ta kontakt selv? Les hva ungdommen mener her:
Les mer
attach_file
Er du redd for pinlig stillhet? Gruer du deg til daten fordi du ikke vet hva du skal snakke om? Ungdomsjournalist Hege har gode tips til deg.
Les mer