SVAR
Besvart 29.06.2015 22:05:12
Spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt.
Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
Se spørsmål og svar som ligner for nyere spørsmål.
Hei!
Du vil få førstegangsvitnemål hvis du får medhold på klagen din, altså at de setter opp karakteren på eksamen slik at du ikke lenger har stryk. Akkurat nå får du ikke vitnemål, du får et såkalt kompetansebevis. Et vitnemål krever at du har bestått alle fag og eksamener.
Du får ikke førstegangsvitnemål dersom du får gjenopptatt eksamen på grunn av stryk. De eneste som kan få gjenopptatt eksamen på førstegangsvitnemål er de elevene som har blitt bortvist urettmessig fra eksamen, fått annullert eksamen eller utsatt eksamen. Jeg ville likevel ha kontaktet skolen og snakket med dem om dette - kanskje finnes det unntak.
På lovdata.no finner du de første paragrafene i opplæringsloven som gjelder videregående utdanning. De senere paragrafene, som er mer relevant for deg, er forklart på udir.no. Se paragraf 3-33 og nedover. I Forskrift til opplæringsloven står det forklart hvilke forutsetninger som settes for førstegangsvitnemål.
Du kommer fortsatt til å konkurrere gjennom den ordinære kvoten, det gjør alle søkere. Kvoten for førstegangsvitnemål er noe annet, og her er det ofte litt lavere inntakskrav enn for ordinær kvote. Det står mer om dette i de artiklene jeg har lagt ved.
Mvh Ungdomsredaksjonen, ung.no
Jeg synes også du bør lese:
attach_file
Fikk sommerferien en dårlig start da du så karakteren fra eksamen? Klaget du på karakteren uten å få medhold? Dette er dine rettigheter og muligheter.
Les mer
attach_file
Skal du snart søke høgskoler eller universitet? Er du usikker på hvordan du ligger an og hvilken kvote du vurderes i når du søker?
Les mer