Hopp til hovedinnholdet

Ble slått ned - er det streng straff for dette?

Gutt 17 år
 

Spørsmål

Viss man blir slått ned av en person over 18 år og du selv er under 18, vil han da få streng straff om du anmelder dette?

Besvart 07.01.2019 13:06
 

Svar
Hei

Straffeloven § 271 sier at den som øver vold mot en annen person eller på annen måte krenker ham fysisk, straffes med bot eller fengsel inntil 1 år. 

Grov kroppskrenkelse straffes etter straffeloven § 272 med fengsel inntil 6 år. 

Vedkommende som utførte volden vil ikke få strengere straff fordi han var over 18 år og du under 18 år. Det avgjørende i forhold til hvor streng straffen blir i denne saken er hvor alvorlig kroppskrenkelsen har vært.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Hva er vold?

Jente blir slått (colourbox.com)

Mange barn og ungdom lever med vold og overgrep i familien, fra kjæresten eller fra andre. Men det er ikke alltid de tenker på dette som vold. Det viktig å vite om det er vold du opplever.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Vold
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om vold