Hopp til hovedinnholdet

Min samboer og jeg har fått barn og kommer ikke til enighet om etternavn.

Jente 20 år
 

Spørsmål

Hei! Min samboer og jeg har fått barn og kommer ikke til enighet om etternavn. Han ønsker sitt etternavn først med bindestrek til mitt, eller omvendt midt etternavn som mellomnavn og sitt som etternavn. Jeg ønsker ikke bindestrek, men hans navn som mellomnavn og mitt som etternavn. Hvilke rettigheter har vi? Hva sier loven? Har far rett til å trumfe gjennom sitt ønske? Taknemlig for svar. Mvh M

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Dette er nok noe dere må bli enige om, ingen har mer rett til å trumfe igjennom noe enn den andre.

I navneloven § 2 heter det at "Har barnet fylt seks måneder uten at melding er sendt eller uten at meldingen kan godtas, får barnet morens etternavn."

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Ytringsfrihet
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om ytringsfrihet