Spørsmål og svar

Har flashbacks fra barndom som jeg lurer på om jeg skal ta på alvor?

Jente, 14

Jeg opplever ofte å ha «flashbacks» som viser at jeg som mindre ble slått av min mor og har opplevd at min far gjentatte ganger har vært ruset på alkohol. Jeg er usikker på om dette faktisk har skjedd eller om dette bare er noe jeg forestiller. Det jeg i hvert fall vet er at jeg har opplevd mye krangling hjemme og blitt utsatt for psykisk vold over lang tid. Moren min har også tidligere hatt høyt temperament, og har derfor knust flere gjendstander og ropt/skreket til meg, noe som har vært veldig skremmende. Det overrasker meg altså ikke om mine flashbacks faktisk stemmer. Hjemmesituasjon min har blitt bedre nå, men har preget meg i stor grad og slik er det fortsatt. Bør jeg bare overse alt som har skjedd tidligere og ignorere mine flashbacks, eller skal jeg ta dette på alvor?

Svar

Hei, jente på 14 år!

Det kan være lurt å ta dine symptomer på alvor for å finne ut om dette er noe som kan bli bedre. Uansett om dette er flashbacks til minner som har skjedd eller om det er noe som ikke har skjedd så høres det ut som om det uansett plager deg. Du har også opplevd mye vanskelig som barn som det ikke er rart at du reagerer på. 

Barn som vokser opp i familier der det er mye som er skremmende og der oppfølgingen og tryggheten kanskje ikke er som den skal kan bli preget av dette i ettertid. Det er ikke likt for alle og alle reagerer ikke på de samme tingene.

Jeg tror det er lurt at du tar kontakt med noen som kan hjelpe deg med å finne ut om du trenger oppfølging og hjelp for å både snakke om det du har opplevd og også å finne ut om det er mulig å redusere flashbacks slik at du ikke blir så preget av dette. 

Du kan ta kontakt på ulike steder og du kan velge det som blir lettest for deg. Tre alternativer er helsesykepleier (tidligere helsesøster), Helsestasjon for ungdom eller fastlegen din. 

Trenger du noen å skrive/ringe til/drøfte med kan du ta kontakt med Kors på halsen. Se på linken for mer informasjon. 

Godt å høre at du har det bedre hjemme nå. Det kan gjerne være i perioder der man har det litt bedre rundt seg/med seg selv at man klarer å ta tak i de vonde opplevelsene som har preget fortiden. Jeg tenker at det uansett er lurt at du får snakket med noen og sortert litt i det som du skriver om her til ung.no

Masse lykke til! 

 

 

Med vennlig hilsen psykologen 

 

Besvart: 12.1.2019

Oppdatert: 12.1.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål