Spørsmål og svar

Jeg har følt meg veldig trist i det siste. Vil ikke snakke med noen om det.

Jente, 14

Hei. Jeg har over lang tid (ca. 5mnd) følt meg veldig trist. Ikke akkurat trist men jeg vil Ikke le. Jeg greier ikke å le. Når vennene mine sier eller gjør noe morsomt later jeg som om jeg ler. Tror ikke noen har merket det men jeg vil heller ikke si noe til dem. Jeg vil egentlig bare være hjemme og se på mobilen min. Det føles som om det var lenge siden jeg lo på ordentlig. Jeg gråter veldig mye i det siste eller jeg har blitt veldig følelsom. Bryr meg om andre og sånt men jeg kan/orker bare ikke å le. Vil heller ikke snakke med noen om dette. Det har skjedd så mye i det siste at jeg ikke vil tenke på det. Skole er bare press og for å ikke tenke på fortid så pleier jeg ofte og se på mobilen min, høre på musikk eller jogge. Jeg jogger hverdag mens jeg hører på musikk. Hva skal jeg gjøre. Jeg vil ikke snakke om det for det er flere som har det mye verre enn meg og de klarer og komme seg gjennom det. Hva syns du/dere jeg burde gjøre og hva er det som feiler meg?

Svar

Hei jente 14 år

Takk for at du skriver til oss i Ung.no og forteller til oss hvordan du har det. Jeg forstår at du blir bekymret for det som skjer med deg og det er så fint at du kan fortelle det til oss!

Du spør om hva du kan gjøre for å få det bedre. Jeg syns du gjør mange gode ting og syns også at du burde snakke med noen om hvordan du har det. Selv om du har tanker om at andre har det verre så høres det ut som at du også kan ha nytte av å snakke med noen.

Ved å være åpen og snakke med andre så slipper du å føle deg alene! Det hjelper å sette ord på hvordan du har det og hva du tenker på og hva du ikke orker å tenke på.

Når vi holder ting inni oss over tid så kan vi bli triste.

Du sier også at det har skjedd mye den siste tiden. Når vi har vært gjennom mye så trenger vi også hvile og hente oss inn igjen. Dette kan også være en grunn til at du har lyst til å være hjemme alene med mobilen. Dette er en måte mange slapper av på og lader opp eller henter seg inn igjen.

Mitt beste råd til deg er å snakke med helsesykepleier på skolen din slik at du kan snakke om alt du tenker på og som skjer rundt deg på skolen.

Press på skolen er ingen god følelse og ved å snakke om det og kanskje få hjelp til å planlegge blir du mindre stresset. Det er også viktig å slappe av innimellom - det trenger vi alle.

Jeg legger ved noen artikler til deg som jeg tror kan være til hjelp for deg å lese.

Håper du får det bedre snart!

Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier

Besvart: 18.3.2019

Oppdatert: 18.3.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål