Jeg blir fryktelig sliten av skole, all energien blir dratt ut av meg...
Jente, 14
jeg blir fryktelig sliten av skole. jeg har lyst til å gå, men all energien blir dratt ut av meg, det er bare noen få timer jeg vil ha på grunn av fag og lærer. jeg vet ikke hvorfor jeg blir så sliten, jeg klarer så vidt å få meg ut av senga om morgenen også. jeg har depresjon og angst, og depresjonen gjør sånn at jeg ikke orker så mye. kan det være jeg har me? det er noen i familien min som har det også.
Svar
Hei, og takk for at du skriver til ung.no!
Så flott at du klarer å komme deg ut av sengen selv om det bare er såvidt! Det er veldig bra! Fortsett med det. Begynner du å være hjemme, vil det bare bli vanskeligere og vanskeligere å komme seg på skolen.
Jeg kan ikke svare deg på om du har ME. Jeg tenker ikke det i utgangspunktet. Det er flere andre ting som gjør at man har lite energi. Depresjon for eksempel. Et av symptomene på depresjon er at man blir sliten og har lite energi.
Mange blir slitne og utmattede nå på våre på grunn av all pollen som er i luften. Er du allergisk? Kanskje du uansett skulle forsøkt en allergitablett? Om du snakker med de på apoteket, så kan du få kjøpt allergitabletter uten resept.
Du bør også gå til legen for å få tatt blodprøver. om man har for lite vitamin D eller jern i kroppen, vil man også bli sliten og tom for energi. Det kan man enkelt løse med vitamintilskudd :-)
Som du forstår er det flere grunner til at man kan være sliten og uten energi. Det behøver ikke være noe så dramatisk som ME, selv om du har flere i familien som har det. Tenk enkelt først :-)
Lykke til!
Vennlig hilsen Helsesykepleier, ung.no
Besvart: 2.5.2019
Oppdatert: 2.5.2019
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål