Spørsmål og svar

Har jeg blitt gal eller er noe galt?

Jente, 18

Hei. Har tatt MR 2 ganger og 4 blodprøver ettersom at det siste året har jeg gatt 4 "anfall" hvor jeg har mistet helt funksjonsevner over 50-60 sekunders tid, men jeg føler legene ikke tar meg seriøst. De sier at det er bare angsten min som utvikler seg til en slags helseangst og at jeg hallusinerer symptomene mine. Foreldrene mine var til stede i rommet en gang det skjedde, hvor jeg sakte fikk talevansker hvor jeg ikke klarte å si S eller R og stoppet mellom annen hvert ord. Fikk prikkende følelser i tæra og hendene mine stivnet seg sammen og jeg falt om på gulvet og fikk epilepsi-lignende anfall. Ble kjørt til sykehuset i ambulanse, men ingenting var galt. Legene sier jeg bare sier jeg hallusinerer og legger alt på det at jeg nylig er diagnostisert med Borderline personlighets forstyrrelse. Føler meg redd og dette er med på å trigge tidligere selvmordstanker. Hva skal jeg gjøre videre? for jeg vet ikke om jeg er blitt gal eller om det er noe som er faktisk galt.

Svar

Hei jente 18 år!

Det høres ut som du har opplevd mye vanskelig. Slike anfall som du beskriver kan skremme en og det er naturlig at en har behov for litt tid og oppfølging etter slike opplevelser. Jeg kan dessverre ikke gjøre noen vurderinger av hva som er årsaken bak. Men jeg kan gi deg noen generelle råd. 

Du trenger noen å snakke med. Går du i behandling nå? Om du ikke gjør det så anbefaler jeg deg ta kontakt med fastlege slik du får ny henvisning. Ta opp med fastlege og behandler at du føler deg redd og usikker. Dersom du ikke opplever at de forstår kan du kreve å få ny behandler. Om du synes det er vanskelig å forklare kan du skrive ned. Meldingen du har sendt til oss er en god beskrivelse synes jeg. Sammen kan dere lage en plan slik du får sortert hva som er symptom på hva og hva du trenger av oppfølging. En individuell plan vil være nyttig for deg. Du kan søke opp artikkel om IP på ung.no.

Foreldre er ofte gode støttespillere. Kan du snakke med de om hvordan du har det? Har du eventuelt noen andre du har tillit til som kan støtte deg? Ofte kan det føles tryggere når man har med seg noen en stoler på. En har behov for litt ekstra omsorg og kjærlighet når man har det vanskelig. 

Jeg håper du får god hjelp og støtte fremover! Sender deg alleverden av tanker og klemmer. 

Hilsen psykolog, ung.no

Besvart: 12.5.2019

Oppdatert: 12.5.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål