Mamma og pappa blir sure på meg hele tiden
Jente, 13
Hei mamma og pappa blir sure på meg hele tiden... mest mamma. Får ikke lov til å være ute med venner lenger,så må sitte inne hele dagen. De sier at det er min skyld siden de ikke stoler på me. For noen dager siden var jeg ute med en venninne Pia vi skulle være på møte,så vi var ute i 2timer.krangla med de siden jeg ikke ville hjem rett etter det. Så ble de skikkelige sure.. sa at jeg ikke kunne leve uten å være ute med venner, så da sier mamma til pappa at jeg sa at jeg ikke ville leve mer. Etter flere timer med skjefting, ble jeg sur igjen og tokk av en kork på en flaske og da påstod mamma at jeg hadde tenkt til å kaste den på henne. De har sagt flere ganger at vi skal snakke med helsesøster, men jeg har egt ikke lyst til det LGA jeg er redd for at de skal legge all skylden på meg..
Svar
Hei jente 13 år!
Jeg forstår at det er vanskelig når du krangler med mamma og pappa ofte, og at du føler de blir sure på deg. Det høres ut som at dere misforstår hverandre en del, og det kan gjøre det vanskelig hjemme.
Jeg kan godt forstå at du er frustrert, og at du opplever at foreldrene dine er sure på deg. Det høres slitsomt ut å ha det slik. Jeg tror det beste her er å snakke med dem om hvordan du har det, og se om dere kan få det bedre sammen.
Jeg er helt sikker på at de i familien din bryr seg om deg, selv om du ikke alltid føler at du blir hørt! Det er ikke alltid man er så gode på å vise det, og i blant når man lever oppå hverandre så kan det bli litt tett og mye, og da kan man oppføre seg mer dårlig enn man egentlig hadde ønsket. Det er også mye som skjer nå i puberteten, og da kan det hele føles litt overveldende ut.
Det høres ut som at det kan være godt for dere alle at en tredjepart kan være tilstede, slik som helsesykepleier på skolen.
Jeg forstår også at du er redd for at helsesykepleier (tidligere kalt helsesøster) på skolen skal ta dine foreldres parti. Heldigvis er helsesykepleier godt vant til å snakke med både barn og foreldre, og deres jobb er å sette barnet/ungdommen i fokus. Så i utgangspunktet skal dette gå helt fint.
Det du kan gjøre før dere snakker med helsesykepleier, eller til neste gang det blir vanskeligheter hjemme; er å lage en liste med:
- hva som er utfordringene hjemme
- Hvordan du opplever det
- hvordan du tror at du kan bidra til at det blir bedre
- hva du tenker familien din kan gjøre for at du har det bedre
- Også at dere har begrenset med "kjefte/krangle tid". Dette gjelder begge veier - at man snakker om ting, og blir ferdig med det. Da slipper man å være lei seg og bli kjeftet på/krangle unødvendig lenge
- Les artiklene under de kan hjelpe deg
 Alt godt :)
Vennlig hilsen rådgiver innen atferdsvitenskap, ung.no.
Besvart: 14.10.2019
Oppdatert: 14.10.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


