Jeg baksnakket en jente i klassen, og nå er alle mot meg
Jente, 16
Hei. Jeg går vg1, og det har vært kjempefint. Men i det siste så har det blitt konflikt i klassen. Jeg ble god venn med en jente, også ble hun god venn med en annen. Jeg ble sjalu og begynte å baksnakke, og jeg angrer skikkelig. Alle i klassen gikk mot meg og kjefta på meg og skjelte meg ut. Jeg har ingen i klassen lenger og ser ikke motivasjon for å gå på skolen lenger, jeg får tilrettelagt opplæring pga dette men det er slitsomt fortsatt. Jeg blir lei meg og har ingen venner lenger, og føler meg ikke bra nok. Jeg får ikke sove om natten og sliter med å spise, jeg vet ikke hvor jeg skal gjøre av meg lenger. De baksnakker meg, og blikker meg hele tiden på skolen. Vet ikke hva jeg skal gjøre lenger, jeg mister livsgleden.
Svar
Hei!
Jeg forstår at det er vanskelig for deg å være i klassen nå. Du gjorde noe dumt og angrer på det, men de andre i klassen gikk i mot deg. Nå føler du deg utenfor i klassen.
Det er mange ting som tyder på at dette er belastende for deg. Du spiser ikke godt og sover ikke godt. Du har negative tanker om deg selv som gjør at du ikke har det bra.
Jeg tenker at du burde snakke med læreren din. Læreren har et ansvar for at alle trives i klassen og at klassemiljøet er godt. Du opplever det ikke slik og da bør læreren gjøre noen tiltak for det. Læreren kan gjøre ting som bedrer klassemiljøet uten at det kommer frem at det er på grunn av deg. Jeg kan tenke meg at læreren din har opplevd slike ting tidligere.
Jeg tenker også at du kan ha godt av å snakke med noen om hvordan du har det med deg selv. Du trenger å sette ord på tankene dine slik at du kan tenke bedre om deg selv. Når du setter ord på det som er vanskelig kan det bli lettere å bære og du kan få det bedre.
Et godt sted å starte kan være å snakke med helsesykepleier. Helsesykepleier har erfaring med å snakke med ungdom som strever med ulike ting. Du kan få tips og øvelser til hvordan du kan tenke bedre om deg selv som igjen kan gi deg overskudd til å finne nye venner. Ta kontakt med helsesykepleier på skolen eller på helsestasjon for ungdom der du bor.
Jeg heier på deg!
Vennlig hilsen helsesykepleier
Besvart: 20.11.2019
Oppdatert: 20.11.2019
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


