Spørsmål og svar

Har begynt på ny skole, men er mest alene pga spesialundervisning.

Jente, 15

Hei, jeg har ett spm om venner. Jeg flyttet til en ny plass i høst, og startet på ny skole. Jeg har spesialundervisning, så jeg er inne på ett eget rom hele tiden. Jeg har ikke blitt kjent med noen, heller ikke akkurat fått mulighet. Hvordan får jeg meg nye venner? Hvordan får jeg kontakt med dem som går i klassen min, når jeg aldri er inne i klassen? Jeg er kjempe lei av å være alene eller med voksne. Hvordan skal jeg tørre å gjøre det liksom? Hjelp

Svar

Hei

Fint at du skriver til oss om dette! Jeg synes det er både rart og trist at ikke lærerne på skolen din legger til rette slik at du kan være deler av tiden i klassen og bli kjent. Du har vel også friminutt med de andre, men hvis man ikke kjenner noen er det vanskelig å ta initiativ selv. 

Jeg foreslår at du tar en prat med kontaktlæreren din og forteller det du skriver her. De har et ansvar for  å sørge for at også du har det sosialt og kan få venner. Du kan også snakke med helsesykepleier på skolen, som kan samarbeide med lærer, deg og foreldrene dine hvis du ønsker det. Det tar tid å bli kjent og det skal føles naturlig. Da må man få mulighet til dette gjennom feks gruppearbeid og felles aktiviteter i fag som gym, mat og helse, kunst og håndverk o.l. 

Her kan du lese litt mer om det å få nye venner når man er ny. 

Lykke til, håper du får god hjelp. Du er veldig modig som tar tak i dette selv!

 

 

Vennlig hilsen helsesykepleier

Besvart: 18.12.2019

Oppdatert: 18.12.2019

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål