Spørsmål og svar

Kjæresten min og jeg har havnet i en ond sirkel

Jente, 15

Hei. Jeg og kjæresten har satt oss fast i en slags «ond sirkel». Vi krangler nesten hele tiden, om alt mulig rart. Vi er begge utrolig sta, og klarer aldri å lage kompromisser eller «møte hverandre på midten». Dette fører til at hver gang vi har en krangel, er det alltid en vinner og en taper. Vi gir oss liksom bare ikke. Vi har hatt det som dette mange ganger før også, det går på en måte i perioder. En periode hvor vi har det skikkelig bra, også kommer vi inn i den onde sirkelen igjen, som kan vare i flere uker. Den onde sirkelen består jo ikke bare av krangling, men det er en slags avventende periode. Nesten som den kalde krigen da man bare venter på at den andre skal «angripe». Og slik går månedene. Den ene onde sirkelen værre enn den andre. Det et vanskelig å bestemme seg for om dette forholdet er noe jeg vil være en del av når man på en måte bare venter på en ny dårlig periode. Vi har vært sammen i 11mnd nå, og jeg føler på en måte at forholdet har begynt å føles mer «tvunget»

Svar

Hei jente 15 år!

Jeg leser at dere har en del opp og nedturer i forholdet. Å bli fanget i en ond sirkel er ikke noe fint for noen av dere, og det er er ihvertfall ikke noe bra for forholdet. Jeg tror det er viktig at dere setter dere ned en gang for alle og snakker sammen. Her er følgende forslag dere kan ta opp: 

  • Hva er det som skjer; utløser at dere begynner å krangle?

  • Er det noe som går igjen? Hva er det han gjør? Hva er det du gjør?

  • Må en av dere alltid ha rett; kan dere prøve å lage komprimisser eller møte hverandre på halvveien? Du virker som en klok og reflektert jente. Du tar opp en del muligheter her i spørsmålet ditt til oss. Se om du kan prøve ut dette med han også. 

  • Hvordan skal dere løse dette? Vil dere løse det? Vil dere ha det bra sammen eller er det tryggere å være i en dårlig periode?

  • Dere må slutte å angripe hverandre, og heller prøve å være snille mot hverandre. Man kommer ingen vei med å angripe. Hva er det du tror den andre mener, og hva er det du egentlig mener? Hvordan kan man si meningen sin og fortsette å være snille og gode mot hverandre?

  • Ønsker dere å være sammen? Jeg tenker på deg her; er han en god gutt for deg? Behandler han deg bra?

  • Hvis det er slik at du kanskje ikke ønsker å være sammen med han, hva med å ta en pause? `- Å ta litt tid for seg selv kan også gjøre at dere få litt fred og ro, og finne tilbake til hverandre og se om dere finner gode løsninger da hvis dere vil, eller at dere kanskje har det best hver for dere.

  • Jeg tror det er viktig at du tar vare på deg selv i dette, og ser til at du har det bra og har gode ting i ditt liv. 

  • Jeg tror også det kan være lurt å snakke med noen om hvordan dere har det og behandler hverandre. Dette kan helsesykepleier på skolen eller helsestasjon for ungdom hjelpe dere med. 

    Vi har noen artikler under som kan hjelpe dere. Håper noe av dette vekker litt tanker og at dere/du får det bedre.  Ønsker dere lykke til! Alt godt :o)

Vennlig hilsen rådgiver innen atferdsvitenskap, ung.no.

Besvart: 23.1.2020

Oppdatert: 23.1.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål