Jeg lurer på om jeg har tvangslidelse
Gutt, 15
Hei. Jeg lurer på om jeg har OCD/tvangstanker eller lidelser. Jeg er litt usikker på hva det heter. Uansett så har jeg lest litt om det og så lenge jeg kan huske har jeg alltid følt et behov for visse ting. For eksempel, i TV-stua hjemme er det tre dører og hver gang jeg skal se på TV så MÅ jeg ha igjen de dørene og bordet ved sofaen er nødt til å stå inntil sofakanten, føler jeg. Hver dag så gjør jeg rare ting når ingen er hjemme, feks å blunke annerhver gang med øynene på en rar måte eller puste ut nesa på en aggressiv måte. Dette er ikke tix fordi jeg vet at jeg ikke trenger å gjøre det og klarer å la være men jeg føler fortsatt at jeg må. Akkurat dette med rare lyder og bevegelser kommer og går litt. En annen ting jeg føler er nødvendig er feks når jeg sitter i senga eller en sofa så må puta ligge perfekt bak ryggen min, og hvis den ligger feil må jeg rette den opp. Det er visse ting jeg kan tenke på og hvis jeg ikke tenker de riktig på en måte så kan jeg bli veldig stressa. Takk.
Svar
Hei
For å finne ut om man har OCD, henvises man ofte til BUP. Tvangstanker er tanker eller impulser som dukker opp i hodet uten at man ønsker det og som kommer igjen mange ganger over tid. Disse tankene skaper ubehag og kan oppleves som vonde, stressende eller truende. Man kan synes det er flaut og skamme seg over tankene. Tvangstanker kan dreie seg om mye forskjellig, eksempler er redsel for smitte, sykdom eller død, redsel for ulykker eller at man skal gjøre noe man ikke ønsker å gjøre, som for eksempel å skade noen.
Tvangshandlinger er handlinger som utføres, ofte for å redusere ubehaget man får av tvangstankene. Disse handlingene kan for eksempel være overdreven vasking, eller sjekking hvis man er redd for å gjøre feil eller glemme noe, gjentagelser og at man er opptatt av symmetri eller tall. Det kan også være å blunke på en bestemt måte, slik du forteller.
Det er mange som kan kjenne seg igjen i beskrivelsen av tvangstanker og tvangshandlinger. Noen sjekker kanskje flere ganger om komfyren er slått av eller om døren er låst. For mange vil ikke dette påvirke hverdagen i stor grad, men hvis slike tanker og handlinger blir tidkrevende, gir mye ubehag og påvirker hverdagslivet, er det noe man bør ta tak i. Da er det lurt at du snakker med noen som har kunnskap om dette. Det finnes god hjelp for OCD!
Jeg legger ved noen artikler som kan være nyttige å lese. Les også gjerne mer om tvangslidelse på tvangslidelse.no
Lykke til!
Hilsen psykologen
Besvart: 17.3.2020
Oppdatert: 17.3.2020
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

