Spørsmål og svar

Jeg er livredd for edderkopper og tør ikke sove hos pappa pga det. Hjelp!

Jente, 16

Hei. Jeg har et problem. Jeg er livredd for edderkopper. Det er jo ikke uvanlig. Men problemet er at hjemme hos pappa har jeg sett flere edderkopper. Ganske store. Pappa og broren min ler litt når jeg ser edderkopper. Men må tørr jeg ikke gå ned å sove på rommet mitt. Er hos mamma nå og vet ikke hva jeg skal gjøre. Er så veldig veldig redd for disse edderkoppene. Jeg går på bup kan man ta opp sånne ting der? Sliter med For vil jo klare å sove hos pappa men nå vet jeg ikke hvordan jeg skal klare å sove der. Uff dette høres så dumt ut. Jeg bare vet ikke hvordan jeg skal beskrive den redselen. Sliter med angst og ubehag men med edderkopper blir jeg skikkelig redd. Beklager for veldig dumt spørsmål

Svar

Hei, jente på 16 år!

Dette er ikke et dumt spørsmål! Absolutt ikke. Det er mange som strever med det samme og dette er nok relevant for flere enn deg selv - så det var fint at du sendte inn spørsmålet.

Det å være så redd for edderkopper som du beskriver kaller vi gjerne en fobi. Det er en overdreven frykt for et objekt eller situasjon. I ditt tilfelle så gjelder det edderkopper. Man kan ha fobi for nesten hva som helst - men det er mest vanlig å ha fobier for ting som har vært farlig for oss mennesker gjennom evolusjonen (høyde, små rom/innestengt, ulike dyr og insekter) og sånn sett tenker vi at vi mennesker som gruppe er mer sårbare for å utvikle enkelte fobier. Der er insekter høyt representert. På fagspråket kaller vi dette for en spesifikk fobi. Du kan lese mer om dette her - der ligger det også en film som viser noen som strever med akkurat det samme som deg!

Når det gjelder om du kan ta opp dette med BUP så er svaret at det kan du absolutt! Fobier kan psykologer og andre behandlere typisk veldig mye om og det finnes god hjelp for dette. Noen fobier kan man for så vidt leve med uten at det ødelegger spesielt mye i hverdagen, men slik som du har det nå med edderkoppfobien din så går det såpass mye utover hverdagen din at jeg tenker at det er lurt å be om hjelp. Du skal ikke måtte ha det slik at du ikke kan bo hos din far pga. angst/fobi. 

Ønsker deg masse lykke til og håper at du snart får det bedre! Jeg legger ved noen relevante artikler til deg. 

 

Med vennlig hilsen psykologen 

Besvart: 29.3.2020

Oppdatert: 29.3.2020

Vi har valgt ut dette for deg

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål