Spørsmål og svar

Jeg har gått ned mye i vekt, ønsker å legge på meg på rumpe og lår.

Jente, 17

Hei jeg har godt ned mye i vekt i det siste, når jeg lener meg på siden syns ribbeina mine og hode beine syntes veldig Jeg har begynt å spise litt mer men føler magen bare blir større og oppblåst og jeg legger ikke på meg noe andre steder som rumpe og lår som jeg vil, vil det komme detter hvert og hjelper du å trene magen, rumpe og lår samtidig spise mer ?

Svar

Hei!

Så leit å lese at du har spist lite over en lengre periode. Slik du beskriver, så virker det som du har blitt veldig tynn. Ulike måter å kontrollere mat og vekt på handler ofte om følelser, og opplevelsen av å mangle kontroll. Et vanskelig forhold til mat er vanskelig å håndtere alene. Jeg vil derfor råde deg til å forsøke å snakke med foreldrene dine om dette, som kan hjelpe deg å få kyndig hjelp fra helsepersonell. Det virker som du er motivert og har et ønske om å få et mer normalt forhold til mat, og det er en veldig god start!

Styrketrening og nok næringsrik mat er det som skal til for å få økt muskelvekst. Det er forskjellig fra person til person hvor lett man får muskelvekst, og hvor lett man legger på seg. Jeg vet ikke om hvor undervektig du er, og derfor er det vanskelig å komme med spesifikke tips til deg om trening. Det viktigste er i første omgang at kroppen får i seg nok næring til å kunne ta seg av livsviktige funksjoner. 

Jeg legger ved noen artikler til deg om kosthold og styrketrening, som jeg håper du leser.

Når du har spist lite over tid er det helt normalt at magen føles oppblåst etter måltider. Dette vil normalisere seg etter hvert som kroppen får nok mat igjen over tid.

Jeg håper du oppsøker hjelp og får god støtte og oppfølging til mat og trening. Lykke til!




Hilsen fysioterapeuten, ung.no

Besvart: 29.4.2020

Oppdatert: 29.4.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål