Spørsmål og svar

Tips til hva jeg kan gjøre og burde jeg gå til psykolog?

Jente, 18

Hei. Når jeg var 14år så gikk jeg en liten stund på bup, men valgte å slutte. I går, altså 6år senere, leste jeg flere raporter, eller hva det nå enn heter. Når jeg leste det så fant jeg ut av at det var mistanke om at jeg hadde dissosiasjon eller at jeg dissosierte. I det siste så har jeg hatt det tungt igjen, og nå som jeg har lest dette så vet jeg liksom ikke helt hva jeg skal gjøre med meg selv. Tankene svirrer fram og tilbake på "har jeg det? Nei det kan ikke stemme. Eller?" Og dette er veldig slitsomt nå som det er digitalundervisning på skolen. Så det er ekstremt vanskelig for meg med skole nå, som ikke er bra fordi jeg nå skal ha flere prøver og presentasjoner. Spørsmålet mitt er vel egentlig om dere har tips til hva jeg kan gjøre for å komme gjennom de siste ukene med skole. Også et tillegg spørsmål på om jeg burde gå til psykolog igjen for å løse opp i dette problemet?

Svar

Kjære jente 18 år

Jeg forstår at du har det strevsomt og lurer på hva du kan gjøre for å få det bedre. 

Jeg antar at du har lest epikrise fra BUP, som er en sluttrapport med oppsummering av hva som ble gjort og vurderinger underveis i utredning og behandling. Det kan være tøff lesning, og spesielt dersom en ikke husker så mye fra tiden og ikke er godt nok forberedt på hva innholdet kan være.

Jeg tenker at det er viktig at du snakker med foreldrene dine og spør de om de kan si noe fra den tiden da du gikk på BUP. Jeg vil tro at de var bekymret for deg og kjente strevet ditt den gang. Forhåpentlig så kan dere få til gode samtaler om hva som var da og hvordan du har det nå. Jeg håper de kan gi deg masse støtte, trygghet og kjærlighet. Det trenger du litt ekstra av nå!

Du bør også snakke med læreren din og fortelle noe om at du har det vanskelig nå. Sammen kan dere finne løsninger og finne frem til hva som kan gjøre det mindre slitsomt for deg. Digitale løsninger er ganske så nytt for oss alle sammen, og det er krevende å sitte foran en skjerm en hel dag. Læreren din vil ta det du sier på alvor og skal støtte og hjelpe deg med tanke på tilrettelegging. 

Jeg er litt usikker på om du skal oppsøke psykolog sånn med det første. Jeg tenker du godt kan snakke litt med helsesykepleier eller Helsestasjon for ungdom i første omgang. Så kan dere finne mer ut av om du er i behov av mer spesialisert hjelp (det kan eksempelvis være Psykisk helsetjeneste eller BUP).

Det er viktig nå at du tar godt vare på deg selv. Her er det flere ting du kan gjøre for deg selv: Sørg for å sove godt og nok hver natt, spis regelmessig (det vil si 4 ganger om dagen), hver fysisk aktiv hver dag, tren et par ganger i uken, være med gode trygge mennesker og ha små hvileskjær i hverdagen der du gjør noe godt for deg selv. Alt dette er til sammen med på å styrke din psykiske helse og vil gjøre deg sterkere og mer i stand til å jobbe med deg selv nå og fremover. 

Jeg legger ved flere artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.

Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 16.5.2020

Oppdatert: 16.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål