Spørsmål og svar

Jeg mistenker at jeg har OCD, men aner ikke hvor jeg skal få hjelp.

Jente, 17

Hei! Jeg mistenker at jeg har OCD, men jeg aner ikke hvor jeg kan få en evt diagnose eller få sett om jeg har det eller ikke. Vil helst ikke at foreldrene mine skal vite noe om det. Takk på forhånd! :)

Svar

Kjære jente 17 år

Jeg forstår at du gjerne vil ha hjelp. Det er ordentlig vanskelig å streve med tvangstanker og tvangshandlinger. Vit at det finnes god hjelp å få og at du kan få det bedre.

Du bør oppsøke helsesykepleier på skolen din eller Helsestasjon for ungdom. De vil - sammen med deg - vurdere tilstanden din og vise deg veien videre for hvor du kan ta kontakt for videre hjelp.

Det kan enten være Psykisk helsetjeneste i kommunen din eller BUP. Førstnevnte kan du ta direkte kontakt med selv ved å sjekke nettsiden til kommunen der du bor under Psykisk helse og rus. Der finner du kontaktinformasjon. Det er gratis, du trenger ingen henvisning fra lege eller psykolog og det er som regel kort ventetid.

For å få hjelp fra BUP, så må fastlegen din sende en henvisning. Du er over 16 år (det vil si helserettlig myndig) og kan selv be om hjelp uten å involvere foreldrene dine. Fastlegen din vil vurdere tilstanden din og kan henvise deg til BUP. BUP vil da gjøre en utredning og dersom du har OCD, så kan du viderehenvises til det som kalles OCD-team, som er spesialteam som jobber effektiv med problematikken og du kan oppleve symptomlettelse innenfor kort tid.

Jeg legger ved flere gode artikler til deg og ber deg om å lese de og følge rådene som gis der.

Ta vare på deg selv! Jeg ønsker deg alt godt.

Vennlig hilsen psykologen

Besvart: 26.5.2020

Oppdatert: 26.5.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål