Hvordan kan jeg ta livet mitt?
Jente, 15
Hei, det er noe jeg ikke forstår.. Når jeg f.eks skriver på Google *hvordan ta livet mitt* så kommer det opp trenger du hjelp?’ Og ring og snakk med hjelpetelefonen osv... men jeg skjønner ikke hvorfor det kommer opp.. jeg spør jo ikke om hjelp, jeg spør om hvordan jeg kan ta livet av meg selv. Jeg har ikke ønske om hjelp, jeg vil komme meg bort fra verden.. jeg er så lei, lei av å bli mobbet, lei av å få kjeft av mamma 24/7, lei av at pappa drikker seg full, lei av å leve. Jeg har blitt påvirket av dette i 10 år, alle hater meg. Jeg har prøvd å ta livet mitt mange ganger, men jeg får det ikke til. ingen hadde brydd seg om jeg hadde død... jeg kuttet meg senest i går kveld, men da jeg kom til skolen tror jeg læreren min så det, hun har sett dett før også, men da har hun sagt det til meg. Jeg kunne ha snakket med henne.. men jeg tørr ikke... Kan jeg få tips til hvordan jeg kan ta livet mitt? Vær så snill..
Svar
Hei jente 16 år
Takk for at du deler med oss hvor trøtt du er av å ha det så vondt. Jeg forstår at du blir lei! Det er helt ok å kjenne på det!
Selvmordstanker er ofte et uttrykk for at man vil at det som er vondt skal forsvinne. Det trenger ikke bety at man vil dø selv om tankene sier det til oss!
Selvmordstanker er et symptom på at man ikke har det så bra.
Det høres ut som du kutter deg selv for å mestre det som er vanskelig. Det er det mange som gjør. Du er ikke alene om det!
Du spør om tips til hvordan du kan ta livet ditt. Men det kan jeg selvsagt ikke gi deg. Jeg ønsker ikke at du skal dø. Jeg ønsker at du skal snakke med noen om det du sier til oss.
Du trenger ikke bære på alt helt alene! Noen ganger ønsker vi at de som er rundt oss skal vite hvordan vi har det inni oss og forstå oss. Men det er ikke alltid slik dessverre. Vi må våge og si fra.
Det er trist at det er så mye vondt som skjer hjemme hos deg. Faren din drikker seg full. Moren din kjefter. Det går igjen utover deg. Kanskje hele familien er preget av at faren din drikker? Ingen er lykkelige av at han gjør det?
Men det er ikke din skyld at han drikker.
Kan du si til moren din at du ikke orker så mye kjeft? Kanskje hun ikke vet hvordan hennes kjefting påvirker deg? Kanskje hun også er lei av at faren din drikker?
Jeg vil sterkt anbefale deg å snakke med læreren din. Selv om hun ikke spurte deg direkte i går så kanskje du kan spørre om en prat?
Det hjelper å lufte tankene sine med noen. De vokser når man går med de helt alene. Da blir det også vanskelig å finne gode løsninger på det som er vanskelig.
Jeg legger også ved noen artikler til deg som jeg håper kan være til hjelp for deg.
Husk at du er sterkere enn du tror. Selv om det er vondt nå så vil det ikke alltid være slik! Du har mye å leve for og det er mange som bryr seg om deg. Jeg bryr meg om deg!
God klem til deg!
Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier
Besvart: 26.5.2020
Oppdatert: 26.5.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


