Jeg vil rømme fra virkeligheten og leve i fantasiverden
Jente, 16
Jeg er i fare i virkeligheten og jeg vil ut derfra. Virkeligheten prøver å bestemme over meg og bestemme hva jeg skal si og gjøre. Jeg vil lage min egen verden og rømme fra virkeligheten så alle kan leve videre uten meg. På grunn av skoler er jeg ødelagt, de tok alt fra meg, jeg hadde fantasivenner, jeg hadde troen på fantasi og jeg hadde styrke, men nå har jeg bare svakhet. Hva skal jeg gjøre for å få alt tilbake? (jeg snakker fantasispråk og jeg skjønner ikke virkeligheten)
Svar
Hei jente 16 år
Jeg forstår det slik at din fantasiverden har vært et trygt og godt sted å være, hvor du slipper å forholde deg til en vond virkelighet. Men det er vanskelig å leve i en fantasiverden hele tiden, siden det er i den virkelige verden du tross alt skal leve livet ditt. Det er spesielt vanskelig når man ikke har det bra.
Det å ha en fantasiverden man kan flykte til kan være bra, det kan gi en pause fra stress og resette kroppen. Men jeg får inntrykk av at din fantasiverden også er en form for unngåelse av smertefulle følelser og opplevelser.
Det er helt naturlig at du forsøker å unngå eller dempe smerten, det er noe vi mennesker har forsøkt å gjøre i alle tider (både fysisk og psykisk smerte). Dessverre består livet av endel psykisk smerte, og dette er noe du må forsøke å tåle og akseptere. Smerten tåles ofte bedre når du kan dele den eller bare være sammen med noen du er glad i når du er i den.
Kanskje du kan forsøke å være i smerten en kort stund, beskrive den, snakke om hvilke tanker som dukker opp o.s.v. med noen du stoler på? Det vil selvsagt ta litt tid og øvelse å få dette til, men en behandler eller helsesykepleier vil kunne hjelpe deg å finne ord til å beskrive det.
Psykisk smerte er ikke farlig for oss på noen måte, bare vondt og vanskelig. Du tåler mer enn du tror!
Jeg vil sterkt anbefale deg å oppsøke hjelp, dersom du ikke allerede får det. Det er vanskelig for alle å hjelpe seg selv å bli bedre, vi trenger ofte andre.
Helsesykepleier på din skole eller HFU, helsestasjon for ungdom er vant til å snakke med barn og ungdom om alt mulig, de kan ofte hjelpe deg. Du kan også ringe for å snakke med noen voksne på Kors på halsen eller Alarmtelefon for barn og unge
Uansett hvor vanskelig du har det nå, så er det fullt mulig å få det bedre. Det lover jeg deg.
Ønsker deg alt godt! Har lagt ved noen artikler som jeg tror kan være til hjelp for deg.
Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier, ung.no
Besvart: 12.9.2020
Oppdatert: 12.9.2020
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål