Spørsmål og svar

Det føles som jeg ikke har levd mitt eget liv i det siste

Jente, 14

Herregud jeg høres gal ut nå men jeg har ikke følt jeg har levd mitt liv som meg selv i siste.. Det føles ut som jeg lever noen andres liv å jeg ikke kan føle noe.. Har ikke vært meg selv i siste.. Vet ikke hva det er.. Kanskje stress eller frykt.. Jeg har brøtte alt får mange tvangstanker at jeg er så redd noe skal skje.. Jeg er veldig stressa av det og klarer ikke slutte å tenke på det.. Det er ikke komfortablet å tenke sån.. Jeg tenker hele tia døden eller sykdom.. Jeg vet ingenting vil skje men er fortsatt stressa å kjennes ut som jeg har denne følelsen at noe skal skje?..det er som jeg detter ut av mitt eget liv.. Jeg er veldig redd Litt vanskelig å forklare.

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss. Noen kan føle på en slags uvirkelighetsfølelse når de har angst. De kan føle seg fjerne, at de står utenfor seg selv, eller at de ikke er seg selv. Jeg synes ikke du høres gal ut!

Jeg håper du har noen du kan snakke med om dette, for det høres ikke noe godt ut å være redd for at mye vondt skal skje. Du kan kontakte helsesykepleier på skolen din eller foreldrene dine. 

Et annet tips til deg er å forsøke å tenke at en tanke bare er en tanke. Vi kan ikke styre tankene som kommer, men vi kan styre hvordan vi lar tankene påvirke oss. En tanke behøver ikke å være sann. Det er også slik at tankene våre påvirker følelsene våre og omvendt. 

Jeg ønsker deg lykke til. 

Vennlig hilsen psykologen, ung.no

Besvart: 2.10.2020

Oppdatert: 2.10.2020

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål