Jeg går på vgs. Vet ikke om jeg klarer mer. Hva skal jeg gjøre?
Jente, 16
hei. jeg har gått en termin på studiespesialiserng vg1 nå, og vet ikke om jeg klarer mer. jeg gruer meg veldig til å gå på skolen, og gråter hver eneste kveld fordi jeg gruer meg sånn. når jeg prøver å finne ut hvorfor jeg gruer meg så er det ene at jeg ikke føler meg trygg i klassen, og jeg har egentlig bare fått en venn, og han har veldig mange andre venner også. det andre er at jeg gruer meg skikkelig til gymtimene, noe jeg har gjort litt i de to siste årene på ungdomsskolen også, men jeg har aldri gruet meg så mye som jeg gjør nå. det ødelegger motivasjonen min totalt, hvertfall siden jeg skal ha gym i tre år. jeg hater å trene foran andre, og jeg hater å dusje og dele garderobe med andre, og flere ganger har jeg gått på do for å gråte før og under timen. men jeg tør ikke si fra til læreren fordi jeg vil ikke at andre skal se at jeg ikke klarer det. vet ikke om jeg kan fullføre vgs hvis det fortsetter sånn. hva skal jeg gjøre?
Svar
Hei
Jeg forstår at dette er vanskelig for deg. Her er det viktig at dette blir gjort noe med. Jeg har flere mulige forslag til deg som kan passe. Start med et, også jobber du deg igjennom de. Jeg vet at ting kan føles uutholdelig iblant, og at du ikke vet hva du skal gjøre. Jeg tror at med litt tid, egeninnsats, litt ro, og hjelp fra noen andre så kan du få det bedre.
- Snakk med noen om det! Jeg leser at du er redd for å snakke med gym-læreren om det, og det forstår jeg. Hva med helsesykepleier på skolen, eller kontaktlæreren? Jeg tror også at gym-læreren har kunnskaper og innsikt som også kan være til hjelp for deg. Selv om det føles grusomt ut å ha det slik, og man føler seg alene om det, er du ikke det. Det er flere andre som har utfordringer slik du beskriver, og dette er noe gym-lærere skal kunne hjelpe deg med. 
- Øv opp selvtillit og selvfølelse. Her ønsker jeg først at du skal starte med å lese artiklene under. Så vil jeg at du skal skrive en liste over ting du liker ved deg selv. Både kroppslig og mentalt. Hva som helst. Når du har gjort dette vil jeg at du skal la det være i et par dager, og fokusere på andre ting. Så ønsker jeg at du skal lese listen igjen. Når man har lav selvtillit og selvfølelse, så kan det kjennes ut som at man nærmest må lure seg til å like seg selv og kroppen sin. I starten kan det være litt vanskelig, men så blir det mer naturlig etterhvert. En annen øvelse er at du kan skrive ned en positiv ting/endring som skjedde den dagen i løpet av 10 dagers periode. Det kan være små ting eller store ting. - Når du flytter fokuser vekk fra det som er vanskelig, så tar det også naturlig mindre plass i hjernen.
-  Bli kjent med flere. Kjempe fint at du har fått deg en god venn! Det er et godt steg. Nå er neste steg å bli kjent med flere. 
 Gjeldende å skaffe seg nye venner så har jeg følgende innspill: først og fremst må du våge å ta noen sjanser, og snakke med personer du har rundt deg i hverdagen eller noen du kjenner. Forsøk å være åpen, hyggelig og gi et smil, og vis at du bryr deg. Det kan være nok til å få i gang en samtale. Vis interesse for det personen sier og gjør. Prøv rett og slett å bli kjent med nye mennesker. Det er viktig at du tør å være aktiv og by på deg selv.
Hva er det du liker å holde på med? For mange kan også det å starte med en fritidsaktivitet ved å melde seg inn i en klubb eller forening, eller gå et kurs, være en fin arena til å treffe nye venner. Det at dere har felles interesse, gjør det lettere å bli kjent og dere har noe å bygge videre på. Da får du også venner utenom skolen.
Noen sliter med at de er sjenerte og redde for å si eller gjøre noe dumt. Det å utfordre seg selv, og flytte noen grenser og komme ut av komfortsonen sin, kan være nødvendig. Det vil koste litt i starten, men når du har gjennomført det og ser at det gikk bra vil det være en seier for deg. Ta små steg. Vær stolt av deg selv hver gang du har tatt initiativ til å snakke med noen du aldri har snakket med. Ha en positiv monolog med deg selv der du bare fremhever dine gode sider. Foreksempel si til deg selv; jeg klarer å bli kjent med andre, det jeg sier er bra nok, jeg gjør mitt beste eller noen andre setninger som passer.
Håper noe av dette var til hjelp. Ønsker deg alt godt og lykke til! Hvis du trenger det kan du bare skrive til oss igjen. Sender deg en god klem <3
Vennlig hilsen rådgiver innen atferdsvitenskap, ung.no.
Besvart: 11.1.2021
Oppdatert: 11.1.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål


