Spørsmål og svar

Jeg overtenker mye!

Jente, 15

Hei. Jeg vet ikke hva som skjer med meg! Jeg har en guttebestevenn, og vi har vært det i sånn 2 år. Jeg stoler på han 100% og det er ikke noe kjæreste greier just to mention. Han er som en bror for meg. Greia er at overtenkinga mi i det siste har blitt ekstremt ille. Sliter med angst og OCD som er slitsomt, og det er nok en blanding. Hjernen min har aldri vært sånn her før. Jeg kan sende noe som «farmoren min har fått corona vaksinen» som hun har, og så gruer jeg meg til at han skal svare. Det er så ille at jeg sitter og overtenker dette HELE tiden, og noen ganger til og med ringer han for at han skal svare. Dette har vart sånn 3 uker nå, og han har ALDRI blitt sur. Det er bare hjernen min som sier det til meg gang på gang og selvom jeg prøver og egentlig vet han ikke kommer til å bli sur, får jeg ikke vekk tankene om at han «kanskje» blir sur. Men det er jo ikke noe å bli sur for en gang, det er så idiotisk!! Overtenker og obsesser over det. :/ (og btw jeg kommer ikke til å si dette)

Svar

Hei


Så flott at du en god venn!

Ja, du overtenker nok og engster deg for mye. For du har ingen grunn til å være redd for hva din venn svarer etter en flott beskjed som en koronavaksine. 

Det er mye som skjer i puberteten og nye hormoner produseres og endrer kroppen, både innvendig og utvendig. Mange nye tanker og følelser dukker opp, og ofte begynner man å tenke mer konsekvenser.

Det beste er om du har noen å snakke med om din engstelse, tanker og følelser. Kanskje du kan snakke med en voksen som du føler deg trygg sammen med, eller gå til helsesykepleier på skolen din. Hun har kunnskap og erfaring å snakke med ungdom, og kan være en god støtte for deg fremover.

Ønsker deg alt godt!

 

Vennlig hilsen Helsesykepleier og Sexologisk Rådgiver, Ung.no

Besvart: 12.1.2021

Oppdatert: 12.1.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål