Spørsmål og svar

Gruer meg til å ta MR

Jente, 13

Hei jeg er en jente på 13(snart 14) år. Jeg skal ta mr for å sjekke kjeven min om en uke(jeg har hatt en del plager med kjeven). Og jeg gruer meg skikkelig. Har aldri gjort det før, og har aldri vært inne i sånne trenge ting. Jeg har søkt opp bilder av mr maskinen, og jeg syns det ser helt forferdelig skummelt ut. Jeg blir skikkelig stresset av å se på bildene. Og jeg begynner å lure på om jeg kanskje har klaustrofobi. Jeg lurer også på om jeg egentlig har angst fra før også(ikke klaus men annen angst). Har hatt noen få anfall før, men tør ikke å si nevne at det kanskje er angst til mamma og pappa. Jeg føler de ikke kommer til å tro meg. Men det jeg tenker mye på er om hvordan jeg skal si ifra til de folkene på mr avdelingen hvis jeg får angstanfall. Angstanfall er en av de verste tingene jeg har opplevd, og orker ikke å få det på nytt. Hvordan kan jeg forberede meg selv på å ikke få anfall?

Svar

Hei

Så fint at du skriver til oss. Det er synd å høre at du gruer deg til dette, men det er veldig forståelig, da dette er en ny situasjon som du ikke er vant til.

Jeg vil råde deg til å snakke med foreldrene dine om dette, slik at de som skal utføre MRen på deg er klar over at du er urolig for dette. Da kan de støtte deg og være der for deg. 

Husk at de som er der med deg er vant til slike situasjoner og mennesker som er redde. De vil kunne roe deg ned og vite hvordan håndtere dette på best mulig måte, men da er det viktig at de rundt deg vet at du er redd. 

Jeg ønsker deg alt godt og lykke til. 

Vennlig hilsen psykologen, ung.no

Besvart: 24.2.2021

Oppdatert: 24.2.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål