Det har skjedd mye i livet mitt og jeg føler alt raser.....
Jente, 17
Hei Når jeg startet på vgs, så følte jeg alt raste. Helt i starten syntes jeg d var helt greit, selvom jeg havnet på andrevalget mitt. Men så skjedde d mye drama osv, og vinteren kom. Har slitt litt med ensomhet før, men d har aldri vært så ille som nå. Jeg er redd for å irritere folk, redd for å være i veien. Var en periode jeg bare isolerte meg selv, og var frekk i kjeften. Snittet mitt går lengre å lengre ned. Klarer ikke å konsentrere meg. Jeg hater kroppen min, klarer ikke å se på kroppen min å tenke at den er fin. Har et vanskelig forhold til mat, kan fint spise, men får dårlig samvittighet etterpå. Får så dårlig samvittighet ovenfor foreldrene mine, føler jeg bare tar unødvendig plass. Av og til kan jeg bli så hyper og glad, men så bare raser alt, og minner meg selv om alt jeg har nevnt. Har skadet meg en del, noe for å prøve å lette på trykket, mens mest for at jeg føler at jeg fortjener d. D er begrenset på hvor mye man kan skrive, selv om d er mye mer å si
Svar
Hei!
Takk for at du forteller til oss hvordan du har det og at du på best mulig måte forsøker å mestre livet ditt. Jeg forstår at du føler det raser og det er ingen god følelse.
Det høres også ut som du står i mye alene og at du forsøker så godt du kan og takle alt.
Det høres ut som du føler du er i veien og til bry og at du har mye dårlig samvittighet for noe du ikke burde ha så dårlig samvittighet for. Det å ha dårlig samvittighet er en god ting men noen ganger kan vi ha for mye av det og da sliter det oss bare ut.
Det å spise eller ta plass i familien er jo egentlig noe vi ikke burde ha dårlig samvittighet for men når vi tenker negativt om oss og kanskje ikke har det så bra så kan det bli slik.
Jeg vil sterkt oppfordre deg til å prate med noen om det som du sier til oss. Det å skade seg selv er også en måte og uttrykke noe som er vondt og vanskelig på.. Det blir en slags strategi for å mestre noe som er vondt. Det som er vondt kan man få hjelp til å forstå. Det høres ut som du straffer deg selv ved å skade deg og det trenger du ikke gjøre. Du fortjener å ha det bra og noen ganger må man ha hjelp til å få det bra igjen.
Jeg syns du skal be om en samtale hos helsesykepleier på skolen din eller på helsestasjon for ungdom. Der kan du si det du sier til oss. Det å snakke med noen om hvordan man har det kan gjøre at du får det bedre med deg selv.
Du trenger ikke fikse alt helt alene!
Hvordan ville det være for deg å si fra til foreldrene dine hvordan du føler det? Ofte så tror vi selv at vi er til bry uten at det faktisk er sant. Ved å snakke om det så vil man sette ord på det man føler noe som igjen kan påvirke hvordan andre er mot oss. Kanskje dine foreldre ikke vet at du føler det slik?
Jeg legger ved noen artikler til deg som kan være til hjelp for deg å lese.
Lykke til!
Vennlig hilsen Psykiatrisk Sykepleier
Besvart: 14.3.2021
Oppdatert: 14.3.2021
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål



