Spørsmål og svar

Jeg har mye fravær i gym og sliter med min psykiske helse.

Jente, 19

Hei, Jeg har 20t dokumentert fravær i gym, men fikk i dag varsel om fare for standpunktkarakter i faget. Har snakket med gymlærer, har kun 2t fravær denne terminen, noe hun skal ta med i karaktermøtet. Hun har lite vurderingsgrunnlag på meg, fikk IV i 1.termin. Hvis jeg møter opp i alle gymtimene etter varsel, altså i dag, kan de da velge å ikke gi meg standpunktkarakter? Er det ikke slik at man skal få mulighet til å forbedre seg? Eller ser de på hele året? Hun sier hun er på min side og skal argumentere for meg på karaktermøtet. I tillegg ønsket hun veldig at jeg tok kontakt om jeg ville ta en prat/fortelle hvorfor jeg har vært så mye borte, så hun kunne ta det videre på karaktermøtet. Sannheten er at jeg har slitt veldig mye med psykisk helse, noe jeg har gitt hint om tidligere. Må jeg til legen for å få noen erklærling på dette? Tenker jeg ikke bare kan si til henne at jeg sliter med helsen? Vil helst ikke innrømme til noen at jeg sliter med meg selv..

Svar

Hei

Vi er to fagpersoner som vil svare deg på spørsmålet ditt. En helsesykepleier og rådgiver. 

Svaret fra helsesykepleier: 

Det er viktig at du forsøker å snakke med noen om hvordan du har det. Dette er også viktig for gymlæreren din å vite noe om fordi det kan gi henne en større forståelse rundt hvorfor du har valgt å ikke møte i gymmen. 

Det er mange som opplever det du gjør og det kan hjelpe deg å tenke på at du ikke er alene om dette. 

Det kan være fint å snakke med legen din om det som er vanskelig. Jeg er ikke sikker på om legen kan gi deg en erklæring på dette med gymtimene dine, men legen kan hjelpe deg videre. Forsøk derfor å fortelle legen om det du sliter med. 

Helsesykepleier på skolen kan også være en ok person å snakke med. Helsesykepleier jobber mye med slike problemstillinger og har kunnskap om unge og psykisk helse. Her kan du få støtte og hjelp videre. 

Svaret fra rådgiver vgs:

Du har fått varsel i gym om fravøret ditt. De har lite karaktergrunnlag på deg. De ser nok på hele året og hvilke kompetansemål du har vært med på. Du bør snakke med gymlæreren din og finne ut av hva du kan gjøre for å bestå faget. Møter du opp i gym og bidrar der nå de to siste mnd av skoleåret bør du klare å bestå gym.

....

 

Vennlig hilsen helsesykepleier og rådgiver vgs

Besvart: 16.4.2021

Oppdatert: 16.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål