Spørsmål og svar

Jeg vil, og vil ikke, drikke. Er et dilemma mtp å få lappen.

Jente, 17

Hei. Jeg blir 17 til sommer og nesten alle vennene mine har begynt å drikke. Jeg blir liksom den eneste som ikke drikker. Problemet er at mamma er så streng på billappen og nevner flere ganger at jeg ikke får den hvis jeg drikker før jeg er 18 år. Men jeg har veldig lyst til å begynne å drikke. Vil være med på morra. Har lyst men samtidig ikke fordi jeg er redd for at jeg angrer eller får veldig dårlig samvittighet fordi jeg ikke holdt avtalen og får lappen gratis for noe jeg ikke klarte. Men samtidig virker d så gøy å drikke og jeg syns d itilegg er ubehagelig når jeg er den eneste som ikke drikker på fest, føler at jeg blir «utestengt». Og jeg er heller ikke flink til å lyve, mamma ser med engang når jeg lyver. Så nå er jeg et i dilemma.

Svar

Hei!

Jeg forstår at du står i et dilemma. 

Det står mye på spill for deg hvis du velger å drikke alkohol uten og snakke med din mor om det. Hun kjenner deg godt og hun ser når du lyver. 

Det er en del ungdommer som inngår avtalen med foreldrene om å få sertifikat hvis de ikke drikker alkohol før de fyller 18 år. Noen klarer det lett og enkelt, mens andre kan streve med avtalen. 

Hvis du klarer å holde målet opp for deg selv, tanken på at du faktisk får en veldig kostbar gave hjemmefra, hvis du ikke drikker alkohol, kan det hjelpe deg veldig. 

Du kan også lese om alkoholens virkninger og bivirkninger og at det kan bidra til at det er lettere å holde seg unna. 

Du kan også jobbe med selvfølelsen, hvordan du ser på deg selv. 

Før du går på fest skal du snakke deg selv opp, se den fine jenta du er! Du skal gi deg selv pep-talk! Si masse fine, kule ting til deg selv, slik du kanskje ville sagt til en venninne. Dette kan du gjøre samtidig som du dusjer, kler på deg de fineste klærne og sminker deg (hvis du sminker deg). 

Gå hjemmefra med rett rygg. Vær på fest med rett rygg. Når du er på fest, kan du også hente fram den morsomste, galeste siden ved deg selv. Du kan danse masse, snakke (høyt), le av deg selv, le med de andre og ikke minst, du kan øve på å flørte, og samtidig være klinke klar i hodet/ha full oversikt. 

Når du så kommer hjem, vet du at du gå inn til din mor, fremdeles med rett rygg! Du vet du har gjort det beste for deg selv, og avtalen dere har. 

Du kan snakke med helsesykepleier på skolen om dette, hvis du ønsker. 

Hvis det er vanskelig å forklare kan du vise utskrift/skjermbilde av det du har skrevet og svaret her. Da slipper du å si så mye til å begynne med. 

Jeg håper dette er til hjelp for deg og jeg ønsker deg ei strålende, vidunderlig, edru ungdomstid! 

Hilsen Helsesykepleier, ung.no

Besvart: 20.4.2021

Oppdatert: 20.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål