Spørsmål og svar

Jeg føler på drikkepress

Gutt, 18

Hei Det jeg bor så har russetiden startet. Problemet er at jeg føler på drikkepress og at dette har begynt å plage meg veldig mye. Hver gang venner invitere meg ut så er det ofte drikking. Har prøvd alkohol litt men føler at det ikke er noe godt. Noe som plager og sliter på meg er når de nevner at de skal ut å drikke, da er det forventet at alle blir med og at alle drikker. Grunnen til dette sliter på meg er at jeg gruer meg skikkelig i mange dager før dagen og klarer ikke å fokusere på noe annet. Det som det ofte ender med er at jeg sier nei, men legger merke til at når jeg sier nei så blir jeg kalt kjedelig og det er akkurat som jeg blir trukket mer og mer vekk fra vennene etter hver gang jeg sier nei. Spørsmålet er egentlig hvordan jeg skal takle det her med drikkepress, slutte å bekymre og grue meg og fortsatt kunne være med vennene.

Svar

Hei

Dette er en problemstilling mange opplever i løpet av livet, og det er ikke alltid enkelt å vite hva du skal gjøre. 

Først og fremst - vil du ikke drikke så gjør du ikke det. Det er det bare du som bestemmer. Og har du først bestemt deg for det kan det kanskje være lurt å være litt tydeligere? Du kan for eksempel si rett ut til vennene dine hvordan du har det med alkohol og at du ikke kommer til å drikke i russetiden. Er du tydelig vil vennene dine etter hvert skjønne at det er sånn det er, og forhåpentligvis akseptere det. Da slipper du at det blir mas om at du skal drikke hver gang, fordi du har sagt i fra en gang for alle. 

Her er noen andre tips til hva du kan gjøre hvis du synes det er mye drikkepress i russetida:

  • Heng med en venn som ikke drikker. Det kan være lettere om man er to. Sjekk gjerne ut EDRUSS som er en organisasjon for russ som ikke drikker. 
  • Ta med deg noe annet å drikke - en brus eller juice - så er sjansen mindre for at du blir tilbudt noe.
  • Helle noe som ser ut som vin i et vinglass.
  • Hold deg i aktivitet på festen. Snakk med forskjellige folk og dans.
  • Forbered deg på hva du skal svare om noen spør deg om du vil ha alkohol (tips til hva du kan si finner du på siden Å være den som ikke drikker.)

Vi håper at du vil grue deg mindre til russetida hvis du lager en plan for hvordan du skal håndtere ulike situasjoner og hva du kan si. Vi tror også at de nærmeste vennene dine vil vise mer forståelse hvis du forteller dem hvordan du har det med dette. Skulle du likevel synes at det er vanskelig å være rundt dem når de drikker er det også helt lov å ikke være med på alt. Kanskje du kan ta initiativ til å finne på noe annet enn å drikke?

Vi ønsker deg lykke til og en god russetid!

Hilsen RUStelefonen 915 08588
www.rustelefonen.no

Besvart: 27.4.2021

Oppdatert: 27.4.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål