Spørsmål og svar

Jeg er nervøs for hvordan det blir når jeg begynner på ungdomskolen

Jente, 13

Hei! Etter sommerferien begynner jeg på ungdomsskolen. Men heldigvis så må jeg ikke bytte skole fordi den barneskolen jeg går på har også ungdomsskolen.og jeg kjenner lærerene så det kommer til å gå bra. Men det jeg er nervøs får det er at vi begynner med karakterer og sånn. Så jeg lurer egt bare på om dere har noen tips til 8 kl.

Svar

Hei

 

Det med karakterer husker jeg at jeg var veldig nervøs for når jeg skulle begynne i 8. klasse også. Men vet du hva? Det gikk helt fint, og det går fortsatt helt fint.

 

Det som er viktig å huske når man skal begynne å 8.klasse, er at lærene vet at dere er nervøse for å begynne med karakterer, og at alle andre også er nervøse, om de viser det eller ei.

 

I min erfaring har lærerne ofte begynt litt lettere, slik at dere ikke får en så hard start på 8.klasse året. Siden det ofte er mye nytt også videre. I tillegg tenker jeg at den prosessen er gjort hvert eneste år.

 

Jeg forstår at du er nervøs, men jeg tror det kommer til å gå helt fint.

 

Husk: Gjør ditt beste, øv til prøver, og gjør leksene dine. Fordi nå kommer du til å bli belønnet for å gjøre leksene dine, ikke ved å få en gullstjerne, eller noe likende, men ved å få bedre karakterer. SÅ: Sist men ikke minst, det er tre år før du får noen av karakterene (bortsett fra valgfag) på vitnemålet.


Jeg anbefaler at du leser artikkelen under :)

 

Vennlig hilsen ungdomsredaksjonen, ung.no 

b

Besvart: 14.5.2021

Oppdatert: 14.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål