Spørsmål og svar

Økt vekt av p-piller?

Jente, 20

Hei! Jeg har noen spørsmål angående p-piller. Jeg har gått på kombinasjonspiller de siste 3 årene. Jeg har noen gang fått noen andre piller med samme virkestoff på apoteket så jeg har fått microgynon, oralcon og nå går jeg på melleva. Har dette noen forskjell? Jeg har de siste 2,5 årene lagt på meg rundt 6-10 kg og jeg er myye mer aktiv og spiser mye sunnere enn det jeg gjorde da jeg startet på pillene, så hvorfor blir jeg bare større? Da jeg startet på pillene spiste jeg så utrolig mye usunt og trente aldri. Jeg la likevel ikke på meg noe. Nå spiser jeg rundt 3-4 måltider om dagen (små) og har en jobb hvor jeg står hele skiftet. Veier rundt 69-70kg nå og er 169cm. Har veid det samme i ca 6 mnd. Vet at dette ikke er krise vekt men jeg føler meg ikke komfortabel i kroppen min. Derfor lurer jeg på om det har en sammenheng med pillene? Har også overdrevent med cellulitter, fra topp til tå bokstaveligtalt. Har dette noe med vann i kroppen å gjøre? Bør jeg få andre p-piller?

Svar

Hei

Microgynon, oralcon og Melleva er akkurat samme p-pille. Det er bare navnet og produsenten som er forskjellig. Innholdet er helt likt, så du kan trygt bruke disse om hverandre.I

Forskning viser at bruk av Microgynon ( eller andre p-piller som er like) ikke gir stor vektøkning. Derimot viser det at denne p-pillen de første 1-3 månedene kan gi noe veskeretensjon som gjør at man får litt mer væskeansamling i kroppen, og vekten kan da øke 1-2 kg. Noe som ofte normaliserer seg igjen etter en stund. Jeg synes altså ikke at du trenger å byttet p-pille merke om du ellers er fornøyd med de pillene du har. 

Slik du beskriver det har du en sunn livsstil med et bra kosthold kombinert med trening. Dette gjør at du har en flott og velfungerende kropp med en vekt som passer godt til høyden din. Det er ikke uvanlig å oppleve at vekten kan gå litt opp når man trener, rett og slett fordi man da bygger mer muskelmasse som kan veie litt mer. Dette har ingenting med at man veier for mye, men handler kun om at man ser veltrent og bra ut. Jeg synes altså ikke at du skal fokusere på vekt i det hele tatt, men fortsette den fine livsstilen din.

Det beste rådet mot cellulitter (også kalt appelsinhud), er å bruke musklene som du jo allerede gjør. Trening får fart på systemet, og både stoffskiftet og blodsirkulasjonen får det bedre med trening. Det er også fint å drikke vann som tørstedrikk. Det er ellers lite å gjøre med cellulitter, dette er gjerne nor alle kvinner har i varierende grad. 

Vennlig hilsen jordmor, ung.no

Besvart: 18.5.2021

Oppdatert: 18.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål