Spørsmål og svar

Får veldig vondt i rompa når jeg går på do

Jente, 16

Hei, jeg får veldig vondt i rompa når jeg går på do, og jeg tror jeg har en forstoppelse, fordi ingenting kommer ut. Det er som blærekatarr bare i rompa. Det har pågått i noen dager nå, men vet ikke hva jeg skal gjøre med det. Har dere noen tips, eller vet dere årsaken?

Svar

Hei

Det er dessverre umulig for meg å si noe sikkert om dette uten å ha mulighet til å stille deg flere spørsmål og undersøke deg. Basert på det du skriver kan det godt være du er forstoppet. Da kan det være vondt å gå på do og vanskelig å få noe ut. Man kan behandle forstoppelse med avføringsmiddel, men det bør du gjøre i sammen med fastlegen din sånn at du får riktig dose og best mulig hjelp. Andre ting man kan prøve for å få fart på avføringen er fiberrik mat (frukt og grønt, særlig svisker), drikke nok vann og bevege deg. 

Som sagt kan dette være forstoppelse, men plagene dine kan også være på grunn av andre ting. For å finne ut av dette vil jeg anbefale deg å gå til fastlegen for en vurdering. Det vil være lettere å finne ut av dette når legen har mulighet til å undersøke deg og snakke med deg. 

Jeg skulle gjerne gitt deg et mer konkret svar, men det blir dessverre vanskelig. Håper likevel du fikk hjelp med noe av det du lurte på. Ønsker deg alt godt og lykke til! 

Vennlig hilsen legen

Besvart: 24.5.2021

Oppdatert: 24.5.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål