Spørsmål og svar

Lurer på hvordan gå hjelp for det hun sliter med.

Jente, 16

Hei, jeg er veldig sikker på at jeg har bpd eller emosjonelt ustabil personlighetsforstyrrelse. Mine nærmeste venner, har også lagt merke til at det er noe «merkelig» ved meg. Jeg har veldig lyst til å få meg selv hjelp eller diagnotisert siden dette er noe jeg sliter med. Men jeg er veldig usikker på hvordan. Mamma og pappa tror ikke på «psykiske/mentale sykdommer», så vil veldig gjerne at de ikke skal bli involvert. Er det noen måte jeg kan få hjelp på?

Svar

Hei

Siden du er over 16 år kan du selv oppsøke hjelp uten at dine foreldre blir involvert. Du kan selv ta kontakt med fastlegen din og/eller helsesykepleier på skolen din eller ved nærmeste helsestasjon. Fastlegen, helsesykepleier eller annet helsepersonell vil ha taushetsplikt (siden du er over 16 år) og kan derfor ikke informere noen (dine foreldre eller andre) om det dere snakker og og det du eventuelt sliter med. 

Ta kontakt med fastlegen din og/eller helsesykepleier. Fortell de om det du sliter med. Dere vil sammen finne ut om du sliter med noen og hva det eventuelt er. Dere vil også sammen finne en måte du får det bedre med deg selv på. 

Håper at mine tanker og råd er til hjelp for deg. Legger ved noen artikler her om hvordan du kan oppsøke hjelp. 

Med vennlig hilsen spesialist i psykisk helse, ung.no

Besvart: 9.6.2021

Oppdatert: 9.6.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål