Når vil vekten fordele seg mer jevnt?
Jente, 16
hei! jeg er i behandling av anoreksi og har vørt det lenge. nå er jeg bare på møter hos BUP og har behandling der. jeg er veldig nærme målvekt og ligger å vipper litt opp og ned. jeg er veldig stresser for hvordan kroppen min ser ut fordi veldig mye at fettet jeg har lagt på meg har lagt seg på magen. noe som jeg har hørt at pleier å skje også, at det legger seg medt først på midterste seksjon av kroppen. når tror du kroppen min begynner å fordele fettet litt mer normalt? st det blir litt mindre på magen og at jeg får tilbake puppene mine igjen? fette er noe som er veldig vanskelig for meg og noe jeg tenker vemdig mye på
Svar
Hei.
Det er veldig fint å høre at du har kommet langt i å overkomme denne slitsomme sykdommen. Du beskriver noe som svært mange i din situasjon kjenner seg igjen i. Det er tøft å jobbe seg ut av spiseforstyrrelsen og mange synes det er vanskelig å holde ut endringene på kroppen og vektoppgangen. Heldigvis blir dette bedre og lettere etterhvert som man kommer videre.
Det er riktig at vekten oftest først legger seg mest på midterste seksjon og fordeler seg mer jevnt utover kroppen etterhvert. Det er helt umulig å si noe om hvor lang tid det tar før det er "ferdig" fordelt. Det er forskjellig hos alle. Men det skjer litt hver dag og litt fra uke til uke, også plutselig en dag tenker man ikke over det lenger.
Vennlig hilsen psykiatrisk sykepleier med spesialitet i spiseforstyrrelse
Besvart: 11.2.2024
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål
