Spørsmål og svar

Jeg har det ikke så bra etter at jeg begynte på videregående...

Jente, 15

Hei. Jeg startet for ca en måned siden på vg1. Jeg har hatt en del utfordringer da jeg føler jeg har valgt feil linje, og i tillegg har jeg for første gang blitt utsatt for utestenging og et veldig vanskelig vennemiljø. Jeg har hatt det vanskelig nå i en lengre periode og legen har sagt jeg har depresjon. Jeg er så lei av å være lei meg hele tiden og jeg føler jeg sitter fast i en situasjon hvor alt i livet mitt bare rakner. Jeg har fått plass på bup, men jeg vet uansett ikke om jeg klarer å fortsette å pine meg selv på skolen. Jeg har ikke klart å møte opp to dager den siste uka. Dette er ikke meg. Jeg gikk fra å være en disiplinert elev på ungdomsskolen til å plutselig ikke klare å dukke opp. Jeg har snakket med rådgiver på skolen, og vi finner ingen løsning til at Jeg skal få det bedre på skolen. Jeg er litt låst. Jeg lurer derfor på om hvordan det er å bytte vgs eller eventuelt ta vg1 som privatist. Jeg vet bare ikke om det er bra for meg psykisk å gå på den skolen akkurat nå.

Svar

Hei!

Så fint at du kan fortelle til oss hvordan du har det i din nye skolehverdag. Jeg forstår at dette har vært veldig tungt for deg og at du nå er usikker på om du klarer å fortsette på skolen.

Det er fint at du har snakket med legen din og rådgiver slik at du har noen rundt deg som kan hjelpe deg med å forstå hva som gjør at du har det så tungt og hva du kan gjøre for å få det bedre igjen.

Det høres ut som legen din tenker at du har fått en depresjon etter alle utfordringer du har fått etter du startet på vgs. Det er ikke uvanlig at man kan få det etter krevende perioder. Det er også fint du skal få hjelp av BUP.

Symptomer på depresjon er blant annet negative tanker, nedsatt motivasjon og energi og ofte økt søvnbehov. Det å gå på skolen hver dag til tross for at man er deprimert er veldig slitsomt men det er også en god måte og jobbe seg ut av depresjonen på. Når man er deprimert må man ofte gjøre motsatt av det kropp og hjerne vil. Depresjonen kan f eksgi informasjon om at det er best å sove mye mens vi vet at det å komme seg ut litt hver dag hjelper mot depresjon. Det å oppretteholde gode rutiner i hverdagen er til hjelp for å få det bedre av depresjonen.

Det virker som du og rådgiver ikke finner noen løsninger på skolen og veien videre for deg og det forstår jeg kan oppleves enda tyngre for deg.

Mitt beste råd til deg er å snakke med helsesykepleier om det du sier til oss. Er det f eks mulig for deg å fullføre skolen med tilrettelegging? Kan du ha kortere dager? Evnt hjemmeundervisning av og til? Dette kan kanskje rådgiver og du snakke mer om.

Forsøk og lag deg en oversikt over hver dag med hva du skal gjøre. Det kan være alt fra når du skal stå opp, spise frokost, dra på skolen, hvem venner du vil ha kontakt med osv. Dette kan bidra til å flytte fokuset bort fra det som kjennes så tungt ut. Videre vil jeg anbefale deg å fokusere på det du faktisk kan få til. Liker du å tegne? Skrive? Håndarbeid? Fotografering? Andre ting du kan gjøre som kan gjøre deg litt mer glad igjen?

Det å miste venner eller bli ekskludert fra vennegjeng er veldig smertefullt. Er det noen andre på skolen du kan være med?

Når det gjelder spørsmålet ditt om du kan bytte skole eller fortsette som privatist så vil jeg anbefale deg å snakke med rådgiver eller helsesykepleier som kan hjelpe deg å finne ut av om det er muligheter for det der du bor.

Jeg legger også ved noen artikler til deg som jeg anbefaler deg å lese. Ønsker deg alt godt og at du får det bedre snart.

Lykke til!

Hilsen psykiatrisk sykepleier

Besvart: 28.9.2021

Fikk du svar på det du lurte på?

Still oss et spørsmål

Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.

Still et spørsmål