Bruker papir når jeg har mensen, rart? Vil prøve tampong nå.
Jente, 17
Hei, jeg har hatt mensen i 4-5 år, men har nesten aldri brukt tampong eller bind. Jeg bruker bare papir? Er dette rart? Jeg har lyst å kunne bruke tampong, men jeg synes det er ubehagelig. Bind synes jeg er ekkelt. Hva kan jeg gjøre for å begynne å bruke tampong?
Svar
Hei
Takk for spørsmålet dit.
Det å bruke papir er ikke vanlig. Synes du det er greit er det ingen som har noe med hvordan du velger å beskytte klær mot mensblod.
Skal du teste ut tampong kan det være du skal begynne med den minste størrelsen.
Husk at alt som er nytt må du trene på.
Det vanlige de første gangene du forsøker tampong.
Den settes ikke langt nok inn. Den kan ikke bli borte når du skyver den inn. Den stopper naturlig øverst i skjeden din. Kjennes det ut som om den ikke er helt på plass? Da forsøker du å skyve den lenger opp. Du kommer til å klare det fint, men det må trenes på det som alt annet som er nytt.
Noen beskriver at de føler magen blir spent. Det forsvinner normalt etter en kort stund.
Helsesykepler på skolen eller helsestasjon for ungdom kan du og snakke med om hvordan du kan sette inn tampong på enklest mulig måte.
Ta og en titt på artiklene jeg har lagt med.
Vennlig hilsen helsesykepleier, ung.no
Besvart: 1.2.2022
Vi har valgt ut dette for deg
Fikk du svar på det du lurte på?
Spørsmål og svar som ligner
Still oss et spørsmål
Fant du ikke svar på det du lurer på? Da kan du stille oss et eget spørsmål. De fleste får svar innen 1-3 dager.
Still et spørsmål

