Hopp til hovedinnholdet

Ein fyr over 16 dirtysnappe med ein under 16. Konsekvenser?

Jente 14 år
 

Spørsmål

Hei. Ka skjer visst ein fyr over 16 dirtysnappe med ein under 16 og politiet finner det ut?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Etter straffeloven § 204a (barnepornografibestemmelsen) er det blant annet ulovlig og straffbart å planmessig gjøre seg kjent med fremstilling som seksualiserer barn. Med "barn" menes i denne bestemmelsen personer under 18 år. Det er dermed i utgangspunktet straffbart å "dirtysnappe" med en person under 18 år.

Det er vanskelig for meg å si noe konkret om hva straffen kan bli i et slikt tilfelle, men generelt kan brudd på bestemmelsen straffes med bøter eller med fengsel inntil 3 år.

Straffen kan imidlertid falle helt bort for den som tar og besitter et bilde av en person mellom 16 og 18 år, dersom denne har gitt sitt samtykke og de to er omtrent jevnbyrdige i alder og utvikling.

Med vennlig hilsen

Juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Aldersgrenser
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om aldersgrenser