Hopp til hovedinnholdet

Kan butikken nekte å selge alkohol til person over 18 år hvis han er sammen med en under?

Jente 16 år
 

Spørsmål

Hei, jeg er en jente på 16 år. Jeg og kjæresten min skulle handle matvarer og drikkevarer for han. Men da vi kom til kasse ble han plutselig nektet kjøp av øl og snus. Kjæresten min er 18 år, 19 om 6 mnd. Hvorfor ble han nektet å kjøpe øl og snus? Han ble spurt om legitimasjon, han viste den og rett etterpå spør hun meg også. Jeg sa at jeg bare var med han, noe som var helt sant. Jeg skulle verken drikke eller snuse, men likevel sa dama i kassa NEI flere ganger.

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Det var synd at kjæresten din over 18 år ble nektet å kjøpe øl til seg selv.

Vi har imidlertid en egen alkohollov i Norge som sier at det ikke er lov til å selge alkohol til personer under 18 år. 

I dette tilfellet kan det se ut som butikken trodde det var snakk om salg av alkohol til dere begge. I så fall kunne butikken spørre dere begge om legitimasjon for å forsikre seg om at de ikke brøt alkoholloven § 1-5, nemlig salg av alkohol til person under 18 år. Brudd på reglene i alkoholloven kan få betydning for butikkens rett til å selge alkohol, og en butikk vil derfor som regel være interessert i å følge lover og regler. 

Grunnen til at vi har en egen alkohollov er blant annet for å begrense skadevirkningene av alkohol.

Vennlig hilsen
Forbrukerrådet i samarbeid med ung.no

Forbrukerrådet er en interesseorganisasjon som arbeider for et forbrukervennlig samfunn, og vi hjelper deg med å løse ditt forbrukerproblem gjennom råd, veileding og mekling hvis du og selgeren blir uenig. 

Du finner mer informasjon på forbrukerrådet.no

Følg oss på facebook/forbrukerradet og twitter/forbrukerradet 

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Alkohol
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om alkohol