Hopp til hovedinnholdet

Spm om taushetsplikt for oppnevnt verge

Gutt 20 år
 

Spørsmål

Hei, jeg er mann på 20 år og nettopp fått verge, har kun hatt verge 1-2 dager og lurer da på om vergen har lov til å legge noen på sosiale medier som da facebook? Vergen er også dobbel så gammel som det jeg er, så hele saken for meg virker ekkelt og er bare irriterende. Greit at man skal jobbe sammen, men privatliv er privatliv...

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Regler for vergens utførelse av vergeoppdraget finner du i vergemålsloven kap.6.

Utgangspunktet er at vergene har taushetsplikt om vergeoppdraget. Vergen har ikke anledning til å omtale vergeoppdraget på sosiale medier.

Men for å kunne utføre oppdraget på en god måte, kan det være nødvendig å gjøre andre kjent med  forhold knyttet til vergeoppdraget. Vergeloven § 46, setter imidlertid klare begrensninger for hva en oppnevnt verge kan opplyse om også i disse tilfellene. 

Jeg vil anbefale deg å kontakte fylkesmannen som har oppnevnt vergen din, og snakke med dem. Fylkesmannen kan gi deg nærmere informasjon om hva en verge har lov til og ikke, og gi deg råd om hva du burde gjøre i denne situasjonen. 

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Bistand
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om bistand