Hopp til hovedinnholdet

Flytte hjemmefra når man er under 18 år

Jente 17 år
 

Spørsmål

Hei Lurer på om det er noe spesielt man må gjøre hvis man skal flytte hjemme fra når man er under 18 og får lov hos foreldrene? Noen man må kontakte, eller papirer å skrive under på? Eller er det bare flyttemelding som må ordnes?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


I forbindelse med flyttingen er det ingen spesielle registreringer eller lignende som du eller foreldrene dine trenger å gjøre bare fordi du er under 18 år. Du bør likevel være klar over at du som mindreårig ikke kan inngå avtale om å leie husrom alene. Foreldrene dine må dermed skrive under på husleieavtalen for at du skal bli bundet av den. Dette står i vergemålsloven § 33 b og § 2. Du kan lese nyttige råd knyttet til å flytte for seg selv her.

 

 

 

Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Flytte hjemmefra
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om flytte hjemmefra