Hopp til hovedinnholdet

Kan jeg være med på elgjakt med våpen når jeg er 14 år gammel?

Gutt 13 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg bare lurer på om jeg kan være med på elgjakt med våpen etter at jeg har fylt 14 år. Håper jeg kan få et svar på dette

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Slik jeg forstår deg spør du om du har lov til å bære våpen på elgjakt når du har fylt 14 år.

 

Ifølge våpenloven § 7 kan det i utgangspunktet ikke gis tillatelse til å bære våpen til personer under 18 år. I særskilte tilfelle kan det allikevel gis tillatelse til personer som har fylt 16 år. 

 

Videre er det sånn at man ifølge forskrift om utøvelse av jakt, felling og fangst § 5 er en generell aldersgrense på 18 år for å jakte og felle storvilt. 

 

Når du har fylt 14 år kan du ifølge forskriftens § 6 allikevel være med på opplæring i småviltjakt med våpen. 

 

Men når det gjelder elgjakt med våpen må du altså vente til du fyller 18 år.

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Fritid
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om fritid