Hopp til hovedinnholdet

Straff for å kjøre to personer på moped

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Kan man miste lappen med å ha 2 personer på en moped og hva er boten.?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Hvis mopeden er registrert for en person vil det være et brudd på vegtrafikkloven dersom dere kjører to personer på mopeden. Ifølge § 31 kan man risikere bøter eller fengsel i inntil 1 år når man bryter vegtafikkloven.

Å sitte to på en moped vil antakelig bli straffet med en bot. Trolig vil du få muligheten til å godta et forenklet forelegg etter regelen i vegtrafikkloven § 31 b. Straffen for denne type trafikkforseelser er standardisert. Ditt lokale politikammer vil derfor kunne gi et mer nøyaktig svar på hvilken straff man vanligvis får for et slikt lovbrudd.

Hvis du kjører med en passasjer på en moped som er registrert for kun en person risikerer du også å miste mopedlappen, og å få utsettelse på førerkort til bil.

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om #Ikkegreit
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om #ikkegreit