Hopp til hovedinnholdet

Foreldre nekte barn å ta mopedlappen?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Hei! Jeg har litt lyst til å ta moped lappen, men mamma og pappa sier at jeg ikke får lov. Jeg har jobb og kan nok klare å skaffe penger selv. Har dem lov til å nekte meg og ta mopedlappen, kjøpe og kjøre mopeden?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Utgangspunktet i barneloven er at foreldrene har rett og plikt til å ta avgjørelser for barn frem til 18 ås alder. I barneloven § 33 heter det imidlertid at foreldrene skal gi barna stadig mer bestemmelsesrett med alderen og frem til barnet er myndig (18 år).

 

Dette betyr at foreldrene dine skal lytte til dine meninger i en sak som dette. Det er klart at de ikke vil ha plikt til å betale mopedførerkurset for deg. Om de kan nekte deg å betale kurset selv, er jeg litt usikker på, men jeg vil tro du har rett til å bestemme dette selv. Jeg synes uansett du og foreldrene dine bør snakke sammen og lytte til hverandres synspunkter. Jeg forstår deg, men kan også forstå foreldrene dine som sikkert bare ønsker å beskytte deg og som synes det er litt skummelt med moped.

 

Håper dere kommer til enighet!

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Førerkort
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om førerkort