Hopp til hovedinnholdet

Har politiet lov til å sette håndjern på folk under 15?

Gutt 14 år
 

Spørsmål

Hei. I går så stakk jeg av institusjonen min og ble tatt av politiet. De satt meg i håndjern og kjørte meg tilbake. Har de lov til å sette håndjern på folk under 15? Kan jeg anmelde de hvis det ikke er lov?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

Politiet har lov til å bruke den makt som er nødvendig og forsvarlig. Det følger av politiloven § 6. Før de benytter virkemidler som pepperspray og håndjern skal de har vurdert at svakere midler ikke er nok, særlig vil dette gjelde når det er snakk om maktutøvelse overfor barn. Hvilke tvangsmidler som må brukes må vurderes konkret i hver enkelt situasjon. Men håndjern på barn skal være forbehold de mest alvorlige tilfellene.

Hvis du mener politiet har gjort noe galt, kan du klage. Les om det her

Hilsen juristen, ung.no
Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett