Hopp til hovedinnholdet

Er det lov å klatre på tak?

Gutt 13 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg er en gutt på 13 år. jeg og et par venner driver og klatrer på tak, jeg lurer da på hva loven sier om dette,

Besvart 05.09.2019 09:32
 

Svar
Hei

Det er noen som eier bygningene, og bygningene kan derfor ikke brukes fritt av andre personer. Dette gjelder uavhengig av om dette er skiltet eller ikke. Dersom du har planer om å klatre på tak eller bygninger, må du få tillatelse fra eieren av bygget. 

Klatring på bygninger kan dessuten innebære en forstyrrelse av den alminnelig fred og orden. Avhengig av omstendighetene rundt, kan slik klatring derfor være straffbart etter straffeloven § 181 bokstav a. Strafferammen er bøter eller fengsel inntil seks måneder.

Husk også at det er farlig å klatre på de fleste tak uten sikring. Jeg anbefaler deg derfor heller å ta kontakt med en klatreklubb, hvor du kan få opplæring og klatre under kontrollerte forhold.

Du kan lese mer om klatring inne på Norges klatreforbund sine hjemmesider.

 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett