Hopp til hovedinnholdet

Har politiet lov til å kontrollere en moped som står på privat område?

Gutt 16 år
 

Spørsmål

Har politiet lov til å kontrollere en moped som står parkert på eit privat tun?

Besvart 13.09.2019 19:22
 

Svar
Hei

Jeg forstår dessverre ikke helt spørsmålet ditt.

Du har plikt på at kjøretøyet du benytter er i forsvarlig stand. Dette følger av vegtrafikkloven § 13. Det vil si at du som sjåfør må sørge for at mopeden din er i godkjent stand etter denne loven. Denne loven gjelder på privat eiendom også. Hvis politiet har grunn til å tro at det er noe med din moped som bryter denne loven, har de lov til å kontrollere denne.

Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Lov og rett
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om lov og rett