Hopp til hovedinnholdet
Gutt 15 år
 

Spørsmål

Hei. Jeg lurer på om mammaen min har rett til å å sjekke hva jeg betaler med bankkortet mitt, og når jeg betaler med det?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei


Spørsmålet du stiller er ikke direkte regulert i loven. Foreldre har myndigheten over deg frem til du fyller 18 år. De kan dermed ta avgjørelser for deg for å ivareta dine behov og interesser. Samtidig har du rett til et privatliv.

Etter § 33 i vergemålsloven kan barn fra de er 15 år råde over penger de selv har tjent eller fått. Hvis du har egne penger som du disponerer kan du dermed velge hva du vil bruke pengene på. Dine foreldre kan bare frata deg denne rådigheten hvis du bruker pengene på en måte som er klart til skade for deg.

Dette tilsier at moren din ikke uten videre har rett til å undersøke hvordan du disponerer pengene dine gjennom bruk av bankkort. Antagelig har hun bare rett til dette hvis hun har mistanke om at du bruker pengene dine på en måte som er klart til skade for deg.


Hilsen juristen, ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?

Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Økonomien din
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om Økonomien din