Hopp til hovedinnholdet

Må jeg ha nytt pass hvis jeg legger til et mellomnavn?

Gutt 18 år
 

Spørsmål

hvis jeg legger til ett mellomnavn må jeg da ha nytt pass?

Besvart 17.01.2019 19:43
 

Svar
Hei

Ifølge navneloven § 1 har man plikt til å bruke sitt fornavn og etternavn som personnavn, mens man ikke har plikt til å bruke mellomnavnet sitt. 

Jeg vil likevel råde deg til å skaffe deg et nytt pass for ordens skyld, dersom du legger til et mellomnavn. Dette er det ryddigste, og da slipper du fremtidige misforståelser og liknende. Det er også greit å ha samme navn på de viktigste legitimasjonene sine; pass, bankkort og eventuelt førerkort. 

Du kan lese mer om det å bytte navn i artikkelen under. 

Hilsen juristen, Ung.no

Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Ønsker du å bytte navn?

Eksempler på navn (ung.no)

Reglene om navn er samlet i en egen navnelov. Der står det litt om regler for hva slags fornavn, mellomnavn og etternavn du kan ha.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Reise
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om reise