Hopp til hovedinnholdet

Må jeg ha samvær med far eller kan jeg velge.

Jente 13 år
 

Spørsmål

Eg er en jente på 13 og eg har skilte foreldre . Di skilte seg når eg berre var 5 år. Nå bor du 8 timer fra hvarandre. Eg bor fast med mamma. Eg får berre møte faren min 2-3 ganger i året. Eg har også fått en stemor og en stefar . Eg liker egentlig ingen av dem. Men spørsmålet er når eg er 13 må eg vere med faren min. Eller kan eg velge ?

Dette spørsmålet og svaret er mer enn ett år gammelt. Endringer i lovverk og regelverk kan ha skjedd etter den tid.
 

Svar
Hei

 

Jeg legger ved et utklipp fra Ung.no sine sider som sier hva det står i barneloven om dette:


Barneloven fastslår at foreldrene skal gi barnet stadig større selvbestemmelsesrett med alderen (§ 33). Etter hvert som barnet utvikles og modnes, skal foreldrene høre hva barnet har å si før de tar avgjørelse om personlige forhold for barnet. Når du har fylt 7 år, skal du få si din mening før foreldrene (eventuelt andre som har foreldreansvaret) tar avgjørelse om dine personlige forhold (for eksempel påkledning, leggetider, skolegang), men også i sak om hvem av foreldrene du skal bo hos hvis foreldrene ikke bor sammen. (Nytt etter lovendring med virkning fra 1. april 2004)(Barneloven § 31). De skal legge vekt på hva barnet mener.

Loven bestemmer at når du er fylt 12 år, skal det legges stor vekt på hva du mener. Da skal du få kunne si din mening før det tas avgjørelse om dine personlige forhold, for eksempel hvem av foreldrene du skal bo hos hvis de lever hver for seg eller hvor mye samvær du ønsker. Også en offentlig myndighet, som regel en domstol, som skal avgjøre en sak som gjelder deg, skal høre din mening før de avgjør saken. Det skal legges stor vekt på hva du mener (§ 31). Jo eldre du blir, jo sterkere grunner skal til før det kan bestemme at du skal bo hos en annen av foreldrene enn du selv ønsker.

 

Som du ser så skal du høres men du kan ikke alene bestemme dette selv om du er 13 år.  Hvis du ønsker endringer foreslår jeg at du forteller enten mamma eller pappa eller begge om dette. Det er viktig slik dere sammen kan se på hva som kan gjøres med dine ønsker.

 

Med vennlig hilsen

Familieterapeuten

 
Fikk du svar på det du lurte på?
Jeg synes også du bør lese:

Barneloven

Tenåringsgutt (colourbox.com)

Barneloven regulerer blant annet foreldrenes plikter og ansvar for barna, og barnas rettigheter overfor foreldrene. Den gir deg blant annet rett til å bestemme selv i noen viktige spørsmål etter du har fylt 15 år.

Les mer


Spørsmål og svar som ligner


Tilbake til spørsmål og svar om Skilsmisse
Tilbake til spørsmål og svar
Les artikler om skilsmisse